Osoby chcące uzyskać dodatek solidarnościowy już od czerwca powinny się spieszyć – termin składania wniosków dotyczących tego miesiąca upływa już 30 czerwca!
ZUS poinformował w minioną sobotę, że jest gotowy do obsługi wypłat tzw. dodatku solidarnościowego – dzień po tym, jak stosowna ustawa uzyskała podpis prezydenta. Prezes ZUS Gertruda Uścińska podała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął „już blisko 1,5 tys. wniosków”. W jaki sposób można wnioskować o dodatek solidarnościowy i kto jest do niego uprawniony?
Przypominamy – chodzi o świadczenie w wysokości 1400 zł dla osób, które po 15 marca 2020 r. straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Dodatek solidarnościowy można pobierać maksymalnie przez 3 miesiące. Można go otrzymać za czerwiec, lipiec i sierpień 2020 r., przy czym najwcześniej za miesiąc, w którym został złożony wniosek! Więcej o dodatku solidarnościowym pisaliśmy
Aktualizacja! 23.06.2020, godz. 07:22
Wnioski – tylko elektronicznie!
Dodatek solidarnościowy można otrzymać za czerwiec, lipiec i sierpień 2020 r., przy czym najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2020 r. Oznacza to, że jeśli np. wniosek zostanie złożony w lipcu, to dodatek zostanie przyznany tylko na 2 miesiące (za lipiec i sierpień).
Wnioski o dodatek solidarnościowy należy składać na formularzu EDS – wyłącznie elektronicznie, przez portal PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych ZUS). Oznacza to, że konieczne jest założenie konta na PUE ZUS! Szczegółowe informacje na temat tego, jak zarejestrować się na Platformie ZUS w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej można znaleźć tutaj >>, natomiast w przypadku osób niebędących przedsiębiorcami, tj. m.in. emerytów/rencistów, zasiłkobiorców, lekarzy i innych ubezpieczonych w ZUS – tutaj >>. Dokładny instruktaż rejestracji i logowania na PUE ZUS można znaleźć tutaj >>.
Wniosek o dodatek solidarnościowy można podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.
Informację o tym, czy ZUS przyznał wnioskodawcy prawo do dodatku solidarnościowego, można sprawdzić na PUE ZUS na profilu ubezpieczonego w zakładce „Dokumenty i wiadomości” w skrzynce odbiorczej.
W przypadku trudności technicznych związanych z wypełnianiem wniosku EDS należy się kontaktować z pracownikami Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem: 22 560 16 00* (* koszt połączenia wg umowy klienta z operatorem telekomunikacyjnym) – są dostępni pon. – pt. w godz. 7.00 – 18.00 lub przy pomocy innych dogodnych form kontaktu – szczegółowe „namiary” tutaj >>.
UWAGA! Ze względu na duże zainteresowanie dodatkiem aktualnie infolinie ZUS są przeciążone oraz bywają trudności w logowaniu się na PUE ZUS oraz w wypełnianiu wniosku EDS.
Czy można dostać zasiłek bez rejestracji na Platformie ZUS?
W przypadku osób nieposiadających profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a także nie mających dostępu do bankowości elektronicznej, należy wejść na portal ZUS i kliknąć w żółty przycisk „Do rejestracji”, po czym wypełnić formularz. W przypadku tego typu rejestracji konieczna będzie wizyta w ZUS, w celu potwierdzenia tożsamości. Własną tożsamość należy potwierdzić maksymalnie w terminie 7 dni od daty dokonania rejestracji.
Jak szybko wypłacany jest dodatek solidarnościowy?
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dodatek solidarnościowy, pieniądze powinny trafić na rachunek bankowy wskazany we wniosku w ciągu 7 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji, jak podaje ZUS.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>
Kto może pobierać dodatek solidarnościowy, a kto nie?
Do dodatku solidarnościowego uprawnione są osoby, które:
- w 2020 r. pracowały na etacie łącznie przez co najmniej 60 dni i których pracodawca po 15 marca 2020 r. rozwiązał umowę za wypowiedzeniem lub upłynął okres, na który ich umowa została zawarta;
- są bezrobotne (również takie, które zarejestrowały się w urzędzie pracy);
- osoby legalnie przebywające na terenie RP (w tym cudzoziemcy).
W okresie pobierania dodatku solidarnościowego nie można otrzymywać równocześnie zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium z urzędu pracy. W sytuacji otrzymania już świadczenia za dany miesiąc urząd pracy zawiesi dotychczasowe świadczenie na okres pobierania dodatku solidarnościowego i wypłaci je za dany okres w kwocie pomniejszonej o wypłacony już zasiłek. Czyli jeśli osoba bezrobotna pobrała już w czerwcu zasiłek dla bezrobotnych, dodatek solidarnościowy zostanie jej wypłacony za czerwiec w kwocie pomniejszonej o wypłaconą już kwotę zasiłku.
Dodatek solidarnościowy jest zwolniony z potrąceń komorniczych.
W czasie pobierania dodatku solidarnościowego beneficjenci programu podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego.
Potrzebujesz wsparcia dla swojej firmy w tym trudnym czasie?
Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>.
Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys >>.