Zaległe badania okresowe, które nie zostały zrealizowane, a ich obowiązek został odroczony do 60 dni po odwołaniu stanu epidemii/stanu zagrożenia epidemicznego, będzie można wykonać do 180 dni po epidemii.
Zgodnie z zapisami art. 12a Tarczy Antykryzysowej 4.0 obowiązek wykonywania okresowych badań lekarskich został zawieszony. Orzeczenia lekarskie wydane przed epidemią w ramach badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 r., zachowują ważność do 60 dni od dnia odwołania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, w zależności od tego, który stan był ostatni (art. 12a ww. ustawy).
Termin badań wydłużony po nowelizacji do 180 dni
16 grudnia weszła w życie ustawa z 9.12.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw zmieniając okres wykonywania badań okresowych po zakończeniu epidemii do 180 dni.
Sens przedłużenia terminu na badania
Epidemia nie słabnie – liczba zachorowań jest obecnie bardzo duża. Powyższa poprawka jest więc odbierana pozytywnie, ponieważ pozwoli uniknąć kumulacji badań po odwołaniu stanu epidemii/stanu zagrożenia epidemicznego.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>