Czy home office uprawnia do skorzystania z podwyższonych KUP?

Co na temat prawa do podwyższonych kosztów uzyskania przychodu w przypadku pracowników skierowanych do pracy zdalnej podczas pandemii głosi stanowisko Ministerstwa Finansów?

 

Stan epidemii Covid-19 narzucił nowe wyzwania pracodawcom oraz pracownikom, zmuszając ich do przedefiniowania wzajemnego stosunku pracy. W związku z tym, od marca 2020 r., liczna grupa pracowników zaczęła świadczyć pracę w zdalnej formie. Brak kodeksowego uregulowania od ponad roku tej formy pracy (przy nieprzystających do obecnej rzeczywistości regulacjach z zakresu telepracy) skutkuje szeregiem wątpliwości w zakresie praktycznych skutków home office np. w rozliczeniach między pracodawcami a pracownikami. W dyskusji najczęściej podnoszone są dodatkowe koszty za prąd czy internet, jakie ciążą na pracownikach, ale są i inne aspekty warte uwagi – jak choćby podwyższone koszty uzyskania przychodu (KUP).

 

Czy home office uprawnia do zastosowania podwyższonych KUP?

Zgodnie z art. 3 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w okresie obowiązywania stanu epidemii lub 3 miesiące po jego odwołaniu pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie przez określony czas pracy poza miejscem jej stałego wykonywania. Niestety w pakiecie przepisów związanych z rozszerzaniem się pandemii istnieje wiele wątpliwości, m.in. właśnie w zakresie tego czy home office daje prawo do zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.

 

Przypominamy, iż przychód, jaki osiąga pracownik ze stosunku pracy podlega opodatkowaniu. Do prawidłowego obliczenia wysokość zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, należy uwzględnić – w formie zryczałtowanej – koszty uzyskania przychodu.

 

Kiedy przysługuje prawo do podwyższonych KUP?

Wysokość podwyższonych kosztów uzyskania przychodu wynika wprost z przepisów art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT. Pracownicy mają prawo do podwyższonych kosztów (czyli: 300 zł miesięcznie i 3600 zł rocznie), jeżeli:

  • ich miejsce stałego lub czasowego zamieszkania jest położone w innej miejscowości niż ta, w której znajduje się zakład pracy oraz
  • nie otrzymują dodatku za rozłąkę lub zwrotu kosztów dojazdu do zakładu pracy (chyba że zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu).

Pracownik, aby otrzymywać podwyższone koszty uzyskania przychodu, powinien złożyć pracodawcy oświadczenie, w którym informuję, że zamieszkuje w innej miejscowości niż ta, w której znajduje się zakład pracy oraz nie otrzymuje dodatku za rozłąkę.

 

Podczas pandemii obowiązuje prawo do podwyższonych KUP

Wątpliwości dotyczące prawidłowego naliczania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu w przypadku pracownika skierowanego do pracy zdalnej w okresie pandemii rozwiało Ministerstwo Finansów. Według jego wytycznych, jeżeli w okresie stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca powierzy pracę zdalną pracownikowi, którego stałe lub czasowe miejsce zamieszkania znajduje się poza miejscowością, w której jest zlokalizowany zakład pracy, to taki pracownik nie traci prawa do podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.

 

UWAGA! W czasie pandemii Covid-19 przepisy związane z wykonywaniem pracy zdalnej posiadają charakter wyjątkowy i tymczasowy. Tak więc nie można być pewnym, czy Ministerstwo Finansów podtrzyma swoje stanowisko dotyczące podwyższonych kosztów uzyskania przychodu po ustaniu stanu epidemii.

 

Obecnie podwyższone koszty uzyskania przychodów przysługują pracownikowi, gdy przez cały miesiąc pracy przebywa na home office i w ogóle nie pojawia się w swoim zakładzie pracy, jak również wtedy, gdy pojawia się tam okazjonalnie.

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

 

Zobacz także

Skomentuj