Planowane zmiany w zwolnieniach lekarskich i szersze uprawnienia ZUS od 2022 roku?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowuje projekt ustawy, który zmieni między innymi zakres świadczeń przysługujących z tytułu ubezpieczenia chorobowego. Poniżej szczegóły.

 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub trwa w czasie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni. Do okresu zasiłkowego wlicza się:

  • wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy,
  • okres niezdolności do pracy przypadający przed przerwą, o ile jest ona spowodowana tą samą przyczyną, a przerwa nie przekracza 60 dni.

Po wyczerpaniu limitu 182 dni okresu zasiłkowego, ubezpieczonemu, który jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują na poprawę zdrowia i odzyskanie zdolności do pracy, może być przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres nieprzekraczający 12 miesięcy. Wkrótce jednak prawdopodobnie się to zmieni.

 

Jakie będą zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych od 2022 roku?

Zmiany w ustawie o ubezpieczeniach społecznych przewidziane od 2022 roku, zgodnie z procedowanym obecnie projektem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, będą dotyczyć przede wszystkim:

  • co najmniej 60-dniowej przerwy między zwolnieniami, aby otworzyć kolejny okres zasiłkowy – oznacza to, że osoba, która wykorzystała 182 dni zasiłku chorobowego przez kolejne 60 dni (bez względu na swój stan zdrowia) każda absencja choroba będzie bezpłatna;
  • skrócenia o połowę (tj. maksimum do 91 dni) okresu poboru zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia – zmiana ta nie będzie dotyczyła osób będących w ciąży lub chorych na gruźlicę;
  • zliczania wszystkich okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego – oznacza to, że wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy przed i po przerwie (jeżeli przerwa ta będzie dłuższa niż 60 dni) będą zaliczane do jednego okresu zasiłkowego (ta zmiana nie będzie dotyczyć niezdolności do pracy z powodu ciąży).

 

Szersze uprawnienia ZUS także od 2022 roku?

Dodatkowo, wspomniany wyżej projekt resortu rodziny zakłada, że ZUS przed wydaniem decyzji o przyznaniu zasiłku będzie miał prawo do pozyskiwania informacji o ubezpieczonym od ubezpieczonych, płatników składek, organizacji społecznych i innych podmiotów i osób, które są w posiadaniu informacji o ubezpieczonym. W praktyce oznacza to tyle, że ZUS zyska szerokie i niemal nieograniczone możliwości zbierania informacji o osobie ubiegającej się o zasiłek.

 

Obecnie projekt ustawy MRiPS jest na końcowym etapie uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych. Planowana data wejścia w życie zmian, to 1 stycznia 2022 roku.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

Zobacz także

Skomentuj