Jakie cele antydyskryminacyjne chce osiągnąć KE i co to znaczy dla pracodawców?

Jakie nowe obowiązki już wkrótce będą ciążyły na pracodawcach w związku ze zmianami regulacyjnymi szykowanymi przez Komisję Europejską w zakresie antydyskryminacyjnej polityki płacowej?

 

Komisja Europejska 4 marca br. zaprezentowała „Projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń za taką samą pracę lub pracę takiej samej wartości między mężczyznami i kobietami dzięki przejrzystości wynagrodzeń i mechanizmom egzekwowania”.

 

Autorzy dokumentu skoncentrowali się w nim na dwóch kluczowych celach mających zapewnić równość wynagrodzeń:

  1. na zapewnieniu transparentności wynagrodzeń
  2. oraz na lepszym dostępie dla ofiar dyskryminacji płacowej do wymiaru sprawiedliwości.

 

W kolejnym etapie legislacyjnym (postęp prac można podejrzeć pod tym adresem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/HIS/?uri=COM:2021:93:FIN&sortOrder=desc) projekt trafi pod obrady Parlamentu Europejskiego i Rady, a kiedy dyrektywa zostanie przyjęta na poziomie UE, państwa członkowskie będą miały dwa lata na transponowanie jej do prawa krajowego i przekazanie Komisji stosownych aktów.

 

W jaki sposób KE planuje zapewnić pracownikom transparentność wynagrodzeń?

Założenia projektu omawianej równościowej dyrektywy dotyczącej wynagrodzeń oznaczają w praktyce dla pracodawców tyle, że w perspektywie około dwóch najbliższych lat będą oni zobowiązani do:

  1. wskazywania w ogłoszeniach o pracę lub przed rozmową kwalifikacyjną informacji o początkowym poziomie wynagrodzenia lub jego przedziale; ponadto nie będą mogli zadawać potencjalnym pracownikom pytań o wynagrodzenie uzyskiwane w przeszłości;
  2. udzielania pracownikom informacji o wysokości wynagrodzeń w organizacji; każdy pracownik będzie miał prawo do uzyskania informacji od pracodawcy na temat indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średniego poziomu wynagrodzenia w podziale na płeć, w danej kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości;
  3. w przypadku firm zatrudniających ponad 250 osób pracodawcy będą zobowiązani do publikowania raz w roku sprawozdania na temat zróżnicowania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w podziale na kategorie pracowników wykonujących taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości; owo sprawozdanie będzie musiało zawierać informacje o systemach płacowych obowiązujących w danej firmie oraz klasyfikacji stanowisk.

 

UWAGA! Jeżeli sprawozdanie wykaże zróżnicowanie wynagrodzeń ze względu na płeć przekraczające 5%, a pracodawca nie będzie w stanie uzasadnić różnicy pod względem płci czynnikami neutralnymi, będzie zobowiązany do przeprowadzenia oceny wynagrodzeń we współpracy z przedstawicielami pracowników.

 

Roczne koszty sprawozdawczości dotyczącej wynagrodzeń KE oszacowała na ok. 379 – 890 EUR.

 

O tym jak się przygotować do nowych antydyskryminacyjnych przepisów dotyczących równości wynagrodzeń przeczytasz w naszym najnowszym informatorze „Nowoczesna i antydyskryminacyjna polityka płacowa” – klik >> 

 

 

Zobacz także

Skomentuj