Alert! 16 maja weszły w życie zmiany w zgłoszeniach pracowników do ZUS-u wymagające podawania kodu zawodu!

Konieczność podawania 6-cyfrowego kodu zawodu osoby zgłaszanej do ubezpieczeń społecznych, to nowy obowiązek pracodawców związany głównie z celami statystycznymi. Co warto na ten temat wiedzieć?

 

Od 16 maja br. płatnik składając dokumenty ZUS ZUA i ZUS ZZA będzie musiał na nich wykazywać kod zawodu wykonywanego przez ubezpieczonego. W związku z tym w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane nowe wzory formularzy zgłoszeniowych (dostępne są tutaj >>).

 

Więcej na temat m.in. tego jak wypełnić druki ZUS ZUA i ZUS ZZA podając kod zawodu przy zgłaszaniu pracownika do ZUS-u pisaliśmy tutaj >> (klik). 

 

UWAGA! Podawany kod zawodu musi być zgodny z obowiązującą klasyfikacją zawodów!

 

Szczegółowe informacje na temat KLASYFIKACJI ZAWODÓW i SPECJALNOŚCI wymaganych do wypełnienia najnowszych wzorów ZUS ZZA oraz ZUS ZUA można znaleźć tutaj >> (klik) (zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z 2018 r. poz. 227).

 

Informacja ZUS-u na temat konieczności podawania kodu zawodu znajduje się tutaj >> (klik).

 

oprac. HZK

mm

Specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj