Dostępny jest już kalkulator ZUS-u do obliczania składki zdrowotnej dla firm

Przedsiębiorcy mogą już korzystać z ZUS-owskiego kalkulatora do obliczania podstawy składki zdrowotnej w bieżącym roku, po zmianach wynikających z tzw. Polskiego Ładu. 

 

W związku z ogłoszoną przez GUS 21 stycznia br. wysokością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w IV kw. 2021 r. (które wyniosło 6221,04 zł), ZUS od 22 stycznia br. udostępnił przedsiębiorcom kalkulator umożliwiający obliczanie podstawy składki zdrowotnej oraz wysokości składki zdrowotnej w 2022 roku. Wspominaliśmy o tym także tutaj >> (klik).

 

 UWAGA! Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku na zasadach ogólnych, płacą składkę na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń 2022 roku na dotychczasowych zasadach, czyli od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2021 r.

 

Kto może skorzystać z kalkulatora ZUS do obliczenia składki zdrowotnej?

Jak podaje ZUS, kalkulator umożliwia wyliczenie składki:

  • za osoby prowadzące jedną lub kilka pozarolniczych działalności gospodarczych, do których stosuje się różne formy opodatkowania,
  • za osoby korzystające z „ulgi na start”, „preferencyjnych składek” oraz „małego ZUS plus”,
  • za inne osoby prowadzące pozarolniczą działalność.

 

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń z ZUS-em czy prowadzenia spraw kadrowych?
Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>

 

oprac. HZK za ZUS

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj