Kalkulator wynagrodzeń dla pracodawcy - wg Polskiego Ładu 2.0 - część I: Ania Kowalska na umowie o pracę

Pierwsza umowa o pracę Ani Kowalskiej – kalkulator wynagrodzenia zgodny z regulacjami Polskiego Ładu 2.0.

 

Ponawiamy cykl publikacji z serii „Kalkulator wynagrodzeń dla pracodawcy”, którego bohaterką jest Ania Kowalska (hipotetyczna postać). Pierwsza wersja naszego kalkulatora – z 2020 roku (tutaj można się zapoznać z pierwotną edycją „Kalkulatora wynagrodzeń dla pracodawcy”) – spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, dlatego po wejściu w życie szeregu zmian na przestrzeni minionych dwóch lat, postanowiliśmy ją odświeżyć. Zaktualizowaliśmy informacje w taki sposób, by były zgodne z najnowszymi regulacjami, zwłaszcza wprowadzonymi od 1 lipca 2022 roku – tj. od momentu wejścia w życie tzw. Polskiego Ładu 2.0.

 

Pierwsza umowa o pracę Ani Kowalskiej – wg Polskiego Ładu 2.0

W bieżącym odcinku, Ania zostaje zatrudniona na umowie o pracę, do której dojeżdża z innej miejscowości. Odnotowuje w niej kolejne sukcesy – dostaje premię. Pracuje ciężko, niejednokrotnie zostaje po godzinach (nie ma kosztów, ani ulgi). Z czasem zostaje dyrektorem. Wiąże się to z przekroczeniem progu podatkowego oraz limitu składek.

 

Koszty uzyskania przychodu:

Można zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodów w przypadku, gdy siedziba firmy znajduje się poza miejscem zamieszkania pracownika.

 

Koszty uzyskania przychodu i kwota wolna zmniejszająca podatek:

Można zastosować raz w miesiącu. W przypadku dwóch wypłat, do jednej z nich stosujemy powyższe, a do drugiej i kolejnej już nie.

 

Przekroczenie podstawy emerytalno-rentowej:

W danym roku kalendarzowym może nastąpić przekroczenie podstawy składek emerytalno-rentowych.

W roku 2022 wynosi ona: 177 660,00 zł.

 

 

>> Kalkulator Umowa o Prace Polski Ład_2 wersja polska i angielska – do pobrania TUTAJ <<

 

Zapraszamy na kolejny odcinek „Kalkulatora wynagrodzeń wg Polskiego Ładu 2.0” Ani Kowalskiej, którego publikacja nastąpi już 16 sierpnia br. Ania podejmie dodatkową pracę u innego pracodawcy w ramach umowy cywilno-prawnej (umowy zlecenia, umowy o dzieło).

 

W naszej serii ukazały/ukażą się:

  1. Ania Kowalska na umowie o pracę
  2. Ania Kowalska na umowie zlecenie i umowie o dzieło
  3. Ania Kowalska na urlopie macierzyńskim
  4. Ania Kowalska a zasiłek opiekuńczy przy chorobie dziecka
  5. Ania Kowalska dostaje mandat
  6. Ania Kowalska zmienia pracodawcę

 

W kolejnych odsłonach naszej serii „Kalkulatora wynagrodzeń dla pracodawców” kariera Anny rozwinie się, zmieni się także jej sytuacja osobista – zostanie mamą. W końcu, dojrzała już Anna, podejmie decyzję o zmianie pracodawcy i otrzyma należną odprawę.

Poszczególne odcinki serii za każdym razem zostaną opatrzone szczegółowymi kalkulacjami, uwzględniającymi wszystkie obowiązujące w danej sytuacji wskaźnikistawki czy przeliczniki. Pozwolą one zarówno pracownikom działów kadrowo-płacowych, jak i samym pracodawcom, samodzielnie przeliczyć i przeanalizować koszty związane z zatrudnianiem pracowników w różnych życiowych sytuacjach.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

mm

Główny Specjalista/Koordynator ds. płac i kadr

Zobacz także

Skomentuj