Autozapis do PPK - 3 kluczowe daty dla pracodawców!

Zbliża się termin automatycznego zapisu do PPK, który dla pracodawców rodzi określone obowiązki. O czym i do kiedy powinni pamiętać?

 

  1. Do 28 lutego 2023 roku pracodawcy mają obowiązek poinformowania o autozapisie do PPK pracowników, którzy wcześniej złożyli deklarację o rezygnacji z PPK, a także osoby nowozatrudnione, bez względu na okres ich zatrudnienia.

    Więcej >> o obowiązku informacyjnym pracodawców w zakresie PPK <<

  2. Od 1 marca 2023 roku pracownicy mogą składać ponowne deklaracje o rezygnacji z oszczędzania w ramach PPK. Poprzednio złożone deklaracje o rezygnacji będą skuteczne do 28 lutego 2023 roku.

     UWAGA! Mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z obowiązku tworzenia PPK tylko wtedy, gdy wszystkie zatrudnione przez nich osoby ponownie złożą rezygnację z uczestnictwa w programie PPK.

     

  3. Od 1 do 17 kwietnia 2023 roku pracodawcy powinni przekazać instytucji finansowej pierwsze wpłaty do PPK za uczestników objętych tzw. ponownym autozapisem, którzy nie złożą do tego czasu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Wpłaty te powinny zostać obliczone i pobrane od wynagrodzenia wypłaconego w marcu br.

 

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także