e-ZLA od ZUS tylko na PUE ZUS od 24 marca 2023 roku!

ZUS: Po 24 marca br. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji.

 

Wszyscy przedsiębiorcy opłacający składki na ubezpieczenia społeczne (płatnicy składek) powinni od dwóch miesięcy (a dokładniej: od 23 stycznia br.) mieć własny profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli nie założyli go samodzielnie (lub przez pełnomocnika) w terminie, ZUS utworzył im automatycznie techniczny profil, który wymaga jednak dokończenia procesu rejestracji.

 

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj >> Obowiązkowy profil PUE ZUS – dla wszystkich płatników składek! <<

 

Dostęp do profilu jest niezbędny m.in. do zapoznania się przez płatnika składek z korespondencją przesłaną przez ZUS. Zakład informuje, że od 24 marca br. zacznie przesyłać płatnikom składek na ich profile – choćby nie dokończono procesu rejestracji – elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

 

Jak aktywować konto utworzone przez ZUS na PUE ZUS? Do zalogowania się na konto płatnika na PUE ZUS niezbędnej są dane do logowania – login PUE oraz jednorazowe hasło. Można je uzyskać podczas wizyty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty (po potwierdzeniu swojej tożsamości). Następnie wystarczy się zalogować do PUE ZUS, ustawić nowe hasło oraz uzupełnić brakujące dane.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

oprac. HZK za ZUS

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także