Alert! Stan zagrożenia epidemicznego wydłużony do 30 kwietnia 2023 roku!

Rząd wydłuża stan zagrożenia epidemicznego do końca kwietnia br. – jutro wchodzi w życie najnowsze rozporządzenie w tej sprawie.

 

Rząd przedłużył stan zagrożenia epidemicznego do 30 kwietnia br., co oznacza, że obowiązkowe pozostaje m.in. noszenie maseczek w szpitalach czy innych punktach realizujących usługi medyczne oraz w aptekach. Stosowne rozporządzenie zostało opublikowane na stronach Rządowego Centrum Legislacji 27 marca br. i jest dostępne >> TUTAJ <<. Rozporządzenie to wejdzie w życie z dniem 31 marca 2023 r.

Wskutek utrzymania dotychczasowych regulacji, np. zebrania zarządów samorządów nadal będą mogły odbywać się zdalnie, przedłużona została także o miesiąc ważność szeregu dokumentów, w tym orzeczeń o niepełnosprawności czy badań medycyny pracy wykonanych do marca 2020 roku. Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego komisje samorządowe będą miały maksymalnie 60 dni, aby na nowo orzec o niepełnosprawności lub przedłużyć ich obowiązywanie na podstawie nowych decyzji, z kolei pracownicy w ciągu 180 dni będą musieli wykonać ponownie badania okresowe.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym?  >> Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>

 

Dlaczego stan zagrożenia epidemicznego został wydłużony do 30 kwietnia 2023 roku?

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, wyjaśnił, że sytuacja w kraju jest wciąż niepewna, mimo schodzącej fali COVID-19 i apogeum fali grypowej. Niedzielski podkreślił, że nadal mamy wysokie wskaźniki infekcji grypowych, a jednocześnie konieczne jest przywrócenie wielu rozwiązań prawnych sprzed epidemii, co wymaga czasu.

Obecnie trwa szczegółowa analiza w poszczególnych resortach, ponieważ zniesienie obowiązującego stanu niesie ze sobą wiele skutków prawnych. Dlatego ewentualne zmiany będą wprowadzane stopniowo, aby nie doszło do „nadmiernej kumulacji w czasie”, jako że – jak powiedział Niedzielski – „jeżeli ten stan zniesiemy, to dla przykładu wszyscy gremialnie będą musieli pójść wykonać badania dopuszczające do pracy, bo przecież zawiesiliśmy taki obowiązek na czas epidemii i zagrożenia epidemicznego. Podobnie rzecz ma się z badaniami do prawa jazdy” — wyjaśnił minister zdrowia.

Według ministra Niedzielskiego zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego jest poważnie rozważane, jednak trzeba poczekać na dalszy rozwój sytuacji.

 

oprac. HZK za rmf24.pl, medonet.pl, medexpress.pl

mm

Główny specjalista ds. content marketingu i publikacji międzynarodowych w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także