Rząd wydłuża stan zagrożenia epidemicznego do końca kwietnia br. – jutro wchodzi w życie najnowsze rozporządzenie w tej sprawie.
Rząd przedłużył stan zagrożenia epidemicznego do 30 kwietnia br., co oznacza, że obowiązkowe pozostaje m.in. noszenie maseczek w szpitalach czy innych punktach realizujących usługi medyczne oraz w aptekach. Stosowne rozporządzenie zostało opublikowane na stronach Rządowego Centrum Legislacji 27 marca br. i jest dostępne >> TUTAJ <<. Rozporządzenie to wejdzie w życie z dniem 31 marca 2023 r.
Wskutek utrzymania dotychczasowych regulacji, np. zebrania zarządów samorządów nadal będą mogły odbywać się zdalnie, przedłużona została także o miesiąc ważność szeregu dokumentów, w tym orzeczeń o niepełnosprawności czy badań medycyny pracy wykonanych do marca 2020 roku. Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego komisje samorządowe będą miały maksymalnie 60 dni, aby na nowo orzec o niepełnosprawności lub przedłużyć ich obowiązywanie na podstawie nowych decyzji, z kolei pracownicy w ciągu 180 dni będą musieli wykonać ponownie badania okresowe.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>
Dlaczego stan zagrożenia epidemicznego został wydłużony do 30 kwietnia 2023 roku?
Minister zdrowia, Adam Niedzielski, wyjaśnił, że sytuacja w kraju jest wciąż niepewna, mimo schodzącej fali COVID-19 i apogeum fali grypowej. Niedzielski podkreślił, że nadal mamy wysokie wskaźniki infekcji grypowych, a jednocześnie konieczne jest przywrócenie wielu rozwiązań prawnych sprzed epidemii, co wymaga czasu.
Obecnie trwa szczegółowa analiza w poszczególnych resortach, ponieważ zniesienie obowiązującego stanu niesie ze sobą wiele skutków prawnych. Dlatego ewentualne zmiany będą wprowadzane stopniowo, aby nie doszło do „nadmiernej kumulacji w czasie”, jako że – jak powiedział Niedzielski – „jeżeli ten stan zniesiemy, to dla przykładu wszyscy gremialnie będą musieli pójść wykonać badania dopuszczające do pracy, bo przecież zawiesiliśmy taki obowiązek na czas epidemii i zagrożenia epidemicznego. Podobnie rzecz ma się z badaniami do prawa jazdy” — wyjaśnił minister zdrowia.
Według ministra Niedzielskiego zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego jest poważnie rozważane, jednak trzeba poczekać na dalszy rozwój sytuacji.
oprac. HZK za rmf24.pl, medonet.pl, medexpress.pl