Zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego wpłynie m.in. na regulacje dotyczące odpraw i odszkodowań, badań medycyny pracy czy urlopów. Liczne przepisy dotyczące obowiązków pracodawców i pracowników niebawem wrócą do brzmienia sprzed pandemii.
1 lipca br. planowane jest zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzonego 12 maja 2022 roku w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Poniższa zmiana wynika z projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia, opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji (>> TUTAJ <<) w ubiegły wtorek.
Wniosek o odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego złożył Główny Inspektor Sanitarny „z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji obserwowany w ostatnim czasie” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Regulacje dotyczące odpraw i odszkodowań wrócą do kształtu sprzed pandemii
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego część pracodawców korzystała z ustawowego ograniczenia wysokości odprawy lub odszkodowania wypłacanego pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Jego wysokość nie mogła przekroczyć dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ten limit wkrótce zniknie.
Koniec „przymusowych” zaległych urlopów wypoczynkowych
Podczas obowiązywania przepisów covidowych pracodawca mógł wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy w wybranym przez siebie terminie, nieuzgodnionym wcześniej w zakładowym planie urlopów (chodzi o niewykorzystany urlop z poprzedniego roku). Jeżeli 1 lipca zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego, przepisy dotyczące zaległych urlopów wypoczynkowych wrócą do reguł sprzed pandemii.
Przypominamy, że przepisy tzw. tarczy antykryzysowej związanej z pandemią COVID-19 wprowadziły regulacje umożliwiające pracodawcom wysłanie pracownika na zaległy urlop w wymiarze do 30 dni, bez jego zgody oraz z pominięciem planów urlopowych – podczas obowiązywania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.
Po 1 lipca 180 dni na wykonanie okresowych badań medycyny pracy
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje również przywrócenie obowiązku kierowania pracowników na okresowe badania medycyny pracy (wykonywanie tych badań zostało zawieszone w marcu 2020 r.). Od 1 lipca br. obowiązek ten zostanie ponownie wprowadzony, z zachowaniem 180 dni okresu przejściowego. W ciągu tego czasu pracownicy, którzy nie posiadają aktualnych badań okresowych, powinni je wykonać.
UWAGA! Honorowi dawcy krwi już od 20 kwietnia mogą się cieszyć – także po zniesieniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego – dwoma dniami wolnymi od pracy! Pisaliśmy na ten temat tutaj >> 2 dni wolne od pracy za oddanie krwi zostają na stałe! <<
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>