Kończy się czas na zaległe badania lekarskie i szkolenia BHP!

Kończy się czas na zaległe badania lekarskie i szkolenia BHP! – Poradnik HR

Pracodawcy mają czas do 28 grudnia na uzupełnienie zaległych badań lekarskich i szkoleń BHP zawieszonych podczas pandemii. Spóźnialskim grozi kara do 30 000 złotych!

 

Od 1 lipca 2023 roku – dnia odwołania stanu zagrożenie epidemicznego – zaczął się 180 dniowy bieg terminu (zgodnie z art. 56 ustawy o świadczeniu wspierającym) na przeprowadzenie zaległych badań lekarskich i szkoleń BHP – tych, które zostały zawieszone w okresie pandemii. Ostateczny termin na ich wykonanie upływa 28 grudnia 2023 roku. W przypadku niewykonania tych obowiązków, pracodawcy mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 1 000 do 30 000 zł!

 

 Art. 283 § 1. Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.

 

Szkolenia BHP tylko stacjonarnie!

Od 1 lipca 2023 r. szkolenia wstępne z zakresu BHP powinny odbywać się stacjonarnie. Podczas pandemii można było realizować je zdalnie, poza szkoleniami dotyczącymi prac związanych z czynnikami niebezpiecznymi.

 

Sprawdź także >> 7 kluczowych kadrowo-płacowych skutków odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego <<!

 

Do 28 grudnia każdy pracownik musi mieć aktualne orzeczenie lekarskie!

Główny Inspektorat Pracy zwrócił się o interpretację przepisów dotyczących okresowych badań lekarskich pracowników do Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. W odpowiedzi resort stwierdził, że:

  • w przypadku, gdy ważność orzeczenia lekarskiego pracownika wygasła w czasie pandemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, pracodawca i pracownik są zobowiązani do wykonania badań w ciągu 180 dni od dnia odwołania ostatniego z ww. stanów;
  • jeśli ważność orzeczenia upłynęła po ich odwołaniu (tj. po 30 czerwca 2023 r.), okres 180 dni może być traktowany jako czas przejściowy na wykonanie badań.

Równocześnie resort podkreślił, że pracodawcy w ramach obowiązków kadrowo-płacowych powinni jak najszybciej skierować pracowników na badania, a pracownicy powinni je wykonać bez zbędnej zwłoki.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

Zapytaj o ofertę usługi

Zapytanie o usługę

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym, aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

    Zobacz także