Jak postępować z pracownikami dojeżdżającymi do pracy środkami komunikacji zbiorowej?

Koronawirus w pytaniach naszych klientów cz. 12:

Zatrudniam pracownika, który każdego dnia dojeżdża do pracy pociągiem z innej miejscowości. Czy w trosce o innych pracowników mogę go wysłać na urlop? Jak postępować w przypadku pracowników, którzy dojeżdżają do pracy środkami komunikacji zbiorowej?

 

Sposób, w jaki dany pracownik dociera do pracy, to jego indywidualna sprawa.

 

 Pracodawca nie ma prawa zlecić pracownikowi urlopu wypoczynkowego z powodu korzystania przez niego ze środków komunikacji zbiorowej.


Przełożony ma obowiązek zapewnienia wszystkim pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Możliwe jest zalecenie używania własnych środków transportu, np. samochodu, jednak należy brać pod uwagę, że nie każdy pracownik ma taką możliwość. Nie może to być też nakaz, a jedynie sugestia. Dla części pracowników pociąg, autobus lub tramwaj, stanowią jedyną możliwość dojazdu do pracy. Ze względu na zwiększone ryzyko zarażenia w takich miejscach zasadne wydaje się – o ile to możliwe – zlecenie pracownikowi pracy zdalnej, by nie narażał siebie i współpracowników. Rozwiązaniem może być też zapewnienie pracownikowi możliwości zmiany godzin pracy tak, by mógł wybierać mniej zatłoczony transport.

 

Potrzebujesz wsparcia w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>

 Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys. 

 

 

Szukasz innych informacji z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Zajrzyj tutaj:

Koronawirus – prawa pracodawców i pracowników

 

Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij) 

 

Zobacz także

Skomentuj