Co dalej z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia przygotowali wytyczne dotyczące powrotu uczniów do szkół od 1 września br. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wrócić.

 

We wskazówkach opracowanych przez resorty edukacji i zdrowia oraz inspekcję sanitarną podano, że rekomendowana jest organizacja pracy, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły i ograniczenie gromadzenie się uczniów na terenie szkoły.

 

MEN o powrocie do szkół

W projekcie rozporządzenia MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach zapisano możliwość, aby dyrektorzy szkół lub placówek oświatowych mogli zawiesić zajęcia ze względu na sytuację epidemiologiczną zagrażającą zdrowiu uczniów. Dodatkowo projekt rozporządzenia MEN w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 pozwoli na zawieszenie, ograniczenie zajęć stacjonarnych i wprowadzenie kształcenia na odległość.

 

Obawy rodziców i niejasne stanowisko resortu rodziny

W związku z niesłabnącą (a nawet nasilającą się) aktywnością wirusa, wielu rodziców ma obawy przed powrotem dzieci do szkół i zastawia się, czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy, z którego można było skorzystać od 12 marca do 26 lipca br. zostanie ponownie wprowadzony. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wypowiedziało się jednoznacznie w tej kwestii – deklaruje jedynie, że będzie podejmować odpowiednie działania w zależności od sytuacji epidemicznej.

 

Otwarta droga do ponownego wprowadzenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego

We wtorek 18 sierpnia br. została uchwalona przez Sejm i przyjęta przez Senat ustawa z przepisem upoważniającym Radę Ministrów do wydania rozporządzenia umożliwiającego przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka lub w sytuacji, gdy rodzic z różnych względów nie jest w stanie posłać dziecka do żłobka, przedszkola lub szkoły, bądź będzie się tego obawiał.

 

Opcje rodziców zanim dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przywrócony

Obecnie rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani – przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 zasiłek opiekuńczy przez łączny okres 60 dni w roku kalendarzowym. W przypadku choroby dziecka do ukończenia przez nie 14 lat przysługuje zasiłek opiekuńczy w analogicznym wymiarze.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

 

Zobacz także

Skomentuj