Czy nałożenie się zwolnień lekarskich oznacza podwójne świadczenie? Czy obecnie istnieje możliwość nakładania się L-4? Co, jeśli zajdzie taka sytuacja?
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawianiu zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim regulują zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich. Co mówią?
Dwa L-4 równocześnie i co dalej?
Na podstawie wystawionego przez lekarza zwolnienia lekarskiego pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy. W szczególnych przypadkach może zdarzyć się tak, że etatowiec w tym samym czasie z innych powodów staje się niezdolny do pracy. W związku z tym zachodzi sytuacja, w której będą się nakładać zwolnienia lekarskie wystawione przez różnych medyków. Zgodnie z prawem taka sytuacja ma prawo się zdarzyć i tym samym stanowi podstawę do wypłacenia zatrudnionemu wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Jednak generalnie nakładanie się zwolnień lekarskich na siebie, dotyczących jednego pracownika, nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie prowadzenia spraw kadrowych czy płacowych pracowników? Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>
Czy podwójne zwolnienie lekarskie to podwójne świadczenia?
Przepisy wskazują, że jeśli pracownikowi wystawiono zwolnienia lekarskie, które się pokrywają nie otrzyma on podwójnych świadczeń. Natomiast przysługuje mu wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy w wysokości wynikającej z d r u g i e g o zwolnienia lekarskiego.
Obecnie w związku z tym, że zwolnienia lekarskie są wystawiane w formie elektronicznej (tj. e-ZLA), a medyk jest w stanie zweryfikować czy pacjent posiada wystawione przez innego specjalistę aktualne L4, występuje dużo mniej przypadków nakładania się okresów zwolnień lekarskich.