Kalkulator wynagrodzeń dla pracodawcy część V: Ania Kowalska na zasiłku chorobowym

Ania Kowalska a zasiłek chorobowy na dziecko – kalkulator wynagrodzenia.

 

Dziś V część naszych publikacji z serii „Kalkulator wynagrodzeń dla pracodawcy”. W pierwszej części poznaliśmy główną bohaterkę – Anię Kowalską, która po studiach podjęła pierwszą pracę na umowie zleceniu (szczegóły tutaj >> ). Ania doskonale sprawdziła się na swoim stanowisku i przeszła na umowę o pracę (więcej tutaj >> ). Ciekawa świata i ambitna Ania, podjęła dodatkowe zatrudnienie w ramach umowy o dzieło, u innego zleceniodawcy (przeczytasz więcej tutaj >> ). Po pewnym czasie Ania została mamą i skorzystała z urlopu macierzyńskiego (na ten temat piszemy tutaj >> ). W bieżącej – V części naszego kalkulatora – Ania wróciła już do pracy po urlopie macierzyńskim, ale po pewnym czasie zachorowało jej dziecko.

Poniżej podajemy kluczowe zasady naliczania wynagrodzenia w przypadku choroby:

 • kiedy przysługuje wynagrodzenie chorobowe,
 • kiedy przysługuje zasiłek chorobowy.

 

Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy pracownika

W przypadku zaistnienia niezdolności do pracy, ubezpieczony pracownik ma prawo do:

 • pobierania wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy za pierwsze 33 dni w roku lub 14 dni (w przypadku osób po 50. roku życia) niezdolności do pracy;
 • pobierania zasiłku chorobowego z ZUS-u po upływie w/w 33 lub 14 dni, w przypadku dalszej niezdolności do pracy (zasiłek chorobowy nie jest już kosztem firmy, tylko ZUS-u).

Okres 33/14 dni niezdolności do pracy oblicza się w wyniku sumowania okresów niezdolności do pracy osoby ubezpieczonej w ciągu danego roku kalendarzowego. Nieistotne są zarówno przerwy między okresami niezdolności do pracy, jak i liczba pracodawców, u których dana osoba pracowała. Sumuje się kolejno przypadające dni choroby, za które w danym roku wypłacono choremu pracownikowi wynagrodzenie.

 

Uprawnionymi do pobierania wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy są:

 • pracownicy obowiązkowo podlegający ubezpieczeniu chorobowemu,
 • osoby wykonujące pracę nakładczą,
 • osoby odbywające służbę zastępczą.

Pozostali ubezpieczeni nie mają prawa do wynagrodzenia chorobowego – w ich przypadku od pierwszego dnia niezdolności do pracy przysługuje zasiłek chorobowy.

 

 Uwaga! Jeżeli niezdolność do pracy wiązała się z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, pracownikowi od pierwszego dnia przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego!

 

Podstawę wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego ustala się wyliczając podstawę chorobową z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania. Miesięczne podstawy pomniejszane są o wysokość składek pracownika, tj. 13,71%. Średnia z tych miesięcy dzielona jest zawsze rzez 30 (świadczenia chorobowe przysługują nie tylko za dni pracujące, ale i wolne od pracy) – wynik stanowi podstawę dzienną w wysokości 100%. Świadczenie chorobowe wypłacane jest w wysokości 80% tak obliczonego wynagrodzenia.

Podstawa przeliczana jest na nowo w przypadku zmiany etatu bądź przerwy pomiędzy zwolnieniami dłuższymi niż 3 pełne miesiące kalendarzowe.

 

Okres zasiłkowy wynosi 182 dni, bądź 270 dni – w przypadku ciąży. Po tym czasie może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne przez ZUS.

 

Wypłacany jest również zasiłek opiekuńczy na dzieci z limitem 60 dni w ciągu roku dla obojga rodziców, bądź na innego członka rodziny z limitem 14 dni.

 

W przypadku małych firm zasiłki fizycznie przejmuje do wypłaty Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie druku Z-3 wystawionego przez pracodawcę (należy się wówczas liczyć nawet z 2-3 tygodniowym okresem oczekiwania na taką wypłatę).

Firmy zatrudniające powyżej 20 osób na koniec listopada poprzedniego roku same rozliczają zasiłki, i same rozliczają się z ZUS przy pomocy miesięcznych deklaracji. W takich przypadkach pracownicy mogą liczyć na wypłacanie świadczenia chorobowego w terminie przyjętym przez danego pracodawcę, zwykle w dniu przelewu pozostałych wynagrodzeń.

 

 

Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij) 

Kalkulator wynagrodzeń – choroba

Poniżej poglądowa część naszego kalkulatora.

 

Jak zawsze pozostajemy do Twojej dyspozycji, służąc swoim doświadczeniem i pomocą >> 

Już za dwa tygodnie – Ania Kowalska dostaje mandat! Podpowiemy jak wyliczać wynagrodzenie w przypadku potrąceń. 

 

W naszej serii ukażą się kolejno:

 1. Ania Kowalska na umowie zleceniu
 2. Ania Kowalska na umowie o pracę
 3. Ania Kowalska na umowie o dzieło
 4. Ania Kowalska na urlopie macierzyńskim
 5. Ania Kowalska a zasiłek opiekuńczy przy chorobie dziecka
 6. Ania Kowalska dostaje mandat
 7. Ania Kowalska zmienia pracodawcę

 

Potrzebujesz wsparcia w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>

 Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys. 

 

Chcesz wiedzieć skąd wziąć pieniądze na wypłaty dla pracowników? Zajrzyj tutaj aby sprawdzić rozwiązania Tarczy Antykryzysowej >> (klik).

Interesują Cię inne zagadnienia z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Zapoznaj się z naszym informatorem >> (klik).

 

Zobacz także

Skomentuj