Przyglądamy się statystykom dotyczącym bezrobocia w Polsce, sprawdzamy na ile są realne oraz szukamy światełka w tunelu…

 

Epidemia koronawirusa drastycznie zmieniła rynek pracy. W związku z wprowadzonymi przez rząd restrykcjami bardzo wiele osób musiało zamrozić lub zamknąć firmy, a tysiące osób dosłownie z dnia na dzień straciło pracę. W całej Europie według danych Eurostatu bezrobocie w maju wyniosło 7,5 proc. A jak sytuacja ma się w naszym kraju?

 

Aktualny stan bezrobocia w Polsce

W Polce na koniec kwietnia liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 965,8 tys., a stopa bezrobocia osiągnęła 5,8%. W kolejnym miesiącu trudna sytuacja pracowników jeszcze bardziej się pogłębiła – zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do końca maja bez pracy w Polsce było 1 mln 11,7 tys. osób. Tylko w maju przybyło ponad 46 tysięcy nowych bezrobotnych, a stopa bezrobocia wyniosła 6%.

 

Chcesz wiedzieć, z jakich rozwiązań mogą skorzystać przedsiębiorcy uratować miejsca pracy? Zajrzyj tutaj >> (klik).  

 

Niedoszacowane liczby?

Badanie „Diagnoza+” przygotowane przez UW, GRAPE i Centrum Analiza Społeczno-Ekonomicznych pokazuje natomiast, że już w kwietniu liczba bezrobotnych osiągnęła 1,5 mln osób, a stopa bezrobocia wzrosła do 10,3%. Skąd tak ogromne różnice? Autorzy badania przekonują, że jedynie 18% osób, które straciły pracę, zarejestrowały się w urzędach pracy (kiedy w normalnych warunkach rejestruje się ok 51% osób) głównie ze względu na fakt, że urzędy pracy były zamknięte, a zwolnione osoby znajdowały się w okresie wypowiedzenia. Niewątpliwie po zmniejszeniu zagrożenia epidemicznego i braku obawy o swoje zdrowie znacznie więcej osób zarejestruje się w urzędach pracy w najbliższych miesiącach.

 

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>.

 

Światełko w tunelu?

Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest bardzo zła. Obecnie znajdujemy się w czwartym etapie odmrażania gospodarki i jak dowodzi raport Grant Thornton (https://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2020/06/Rynek-pracy-w-czasie-koronawirusa-w-maju-RAPORT.pdf) w maju liczba ofert pracy spadała, choć już nie tak drastycznie, jak w poprzednich miesiącach. Z pewnością na optymizm jest za wcześnie, jednak liczba ofert pracy powoli rośnie i wszyscy mają nadzieję, że najbliższe miesiące przyniosą wyczekiwane odbicie gospodarki oraz stopniowy wzrost zatrudnienia.

 

 

Szukasz informacji z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Kliknij:

Koronawirus – prawa pracodawców i pracowników

 

Zobacz także

Skomentuj