Jak zawiesić świadczenia pracownicze bez przestoju ekonomicznego lub redukcji etatu?

Co należy zrobić, gdy spółka nie spełnia warunków do wprowadzenia przestoju ekonomicznego lub obniżenia pracownikom wymiaru etatu na podstawie specustawy, a z powodu epidemii znajduje się w trudnej sytuacji?

 

Koronawirusowa specustawa, tj. ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (treść dostępna tutaj >>) oferuje rozwiązania służące m.in. utrzymaniu miejsc pracy. Nie wszyscy przedsiębiorcy jednak „łapią się” na zawarte w niej regulacje, mimo istotnych trudności biznesowych. Co w takiej sytuacji powinni zrobić?

 

Chcesz wiedzieć, z jakich rozwiązań mogą skorzystać przedsiębiorcy uratować miejsca pracy? Zajrzyj tutaj >> (klik).  

 

Kodeks pracy oferuje rozwiązania

W sytuacji, gdy spółka nie może skorzystać z regulacji związanych z wprowadzeniem przestoju ekonomicznego ani redukcją wymiaru czasu pracy zagwarantowanych przepisami specustawy, powinna oprzeć się na rozwiązaniach Kodeksu pracy. Wśród nich znajduje się m.in. czasowe zawieszenie wypłacania niektórych świadczeń pracowniczych, np. premii wynikających z regulaminu wynagradzania.

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>. 

 

Samowola niedozwolona

Korzystając z powyższego rozwiązania konieczne jest zawarcie porozumienia z organizacją związkową, reprezentującą pracowników lub – w razie jej braku – z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy.

 

Potrzebujesz wsparcia dla swojej firmy w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>.

Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys >>.  

 

autor: The Center of Excellence, Outsourcing Grant Thornton, za Gofin.pl

Zobacz także

Skomentuj