Resort zdrowia wprowadza dodatkowe obostrzenia w powiatach najbardziej zagrożonych II falą pandemii!

Od najbliższej soboty w 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń wrócą niektóre obostrzenia, a od września potrzebne będzie zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do noszenia maseczki. Które branże w wybranych powiatach czeka nasilenie restrykcji?

 

Szefowie Ministerstwa Zdrowia podali dziś, że dodatkowe rygory, które zostaną wprowadzone od soboty 8 sierpnia 2020 r., będą dotyczyły 19 powiatów z województw: śląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego – w związku z notowanym w nich największym przyrostem zakażeń. Jak wyjaśnił resort zdrowia w komunikacie, lista powiatów, w których wrócą dodatkowe obostrzenia, powstała „na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.”

 

„Czerwone” i „żółte” powiaty najbardziej zagrożone II falą pandemii

Jak poinformował resort zdrowia, większe obostrzenie będą obowiązywały w powiatach oznaczonych „czerwonym” kolorem, tj.: ostrzeszowskim, nowosądeckim, w Nowym Sączu, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku oraz w pow. wodzisławskim.

Łagodniejsze rygory mają być wprowadzone w powiatach oznaczonych na żółto, czyli: wieruszowskim, w Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, w Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i w Przemyślu.

 

źródło: Janusz Cieszyński (wiceminister zdrowia) – Twitter 

Które branże w wybranych powiatach czeka nasilenie restrykcji?

Szefowie resortu zdrowia podali, że w wybranych powiatach zostaną wprowadzone restrykcje dotyczące następujących branży:

  • targów i kongresów,
  • wydarzeń sportowych i kulturalnych,
  • gastronomii,
  • sanatoriów,
  • wesel,
  • transportu.
Równocześnie uprzedzili, że od 1 września zostanie wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania medyczne do zasłaniania ust i nosa, jako że „według ekspertów i lekarzy nie ma praktycznie” takich przeszkód.

 

Potrzebujesz wsparcia dla swojej firmy w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>.

Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys >>. 

 

oprac. HZK za Ministerstwo Zdrowia

Zobacz także

Skomentuj