Restrukturyzacja lub likwidacja stanowiska pracy nie powinna być uznawana za wygodny powód uzasadniający wypowiedzenie umowy o pracę. Nadużywana może grozić niekorzystnym dla pracodawcy rozstrzygnięciem w sądzie pracy.
Pierwsze skojarzenie, jakie potocznie przychodzi na myśl w kontekście restrukturyzacji, to likwidacja lub upadłość pracodawcy, zmiany organizacyjne (reorganizacja, optymalizacja procesów pracy, oddanie niektórych funkcji i procesów podwykonawcom zewnętrznym – tzw. outsourcing) lub ekonomiczne – gł. konieczność zmniejszenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Restrukturyzacja zawsze skutkuje zwolnieniami
Niezależnie od tego, jakie są konkretne przyczyny restrukturyzacji, w ramach wiążących się z nią procesów organizacyjnych i naprawczych dochodzi do zwolnień pracowników wskutek m.in. łączenia stanowisk, likwidacji niektórych z nich, rotacji pracowników lub redukcji zatrudnienia w poszczególnych grupach zawodowych (czyli zmniejszenia liczby stanowisk o zwielokrotnionej obsadzie, np. kasjerów czy handlowców).
Sądy pracy nie analizują biznesowego uzasadnienia restrukturyzacji, ale…
Warto wiedzieć, że sąd pracy nie jest uprawniony do analizowania, czy restrukturyzacja stanowiąca przyczynę redukcji etatów w danym przedsiębiorstwie miała biznesowe uzasadnienie (por. wyrok Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2013 r., sygn. akt I PK 172/12). Ryzykowne jednak jest przyjęcie założenia, że restrukturyzacja lub likwidacja stanowiska pracy jest najprostszym powodem, na jaki w wypowiedzeniu może się powołać pracodawca. W praktyce takie przeświadczenie może skutkować błędami w przygotowaniu dokumentacji dotyczącej rozwiązania umowy o pracę, co finalnie grozi niekorzystnym dla pracodawcy rozstrzygnięciem w sądzie pracy.
Więcej na ten temat już 20 sierpnia br. w Purpurowym Informatorze Grant Thornton pt. „Restrukturyzacja zatrudnienia” – trzecim z cyklu „Mistrzowskie zespoły wykute w czasach pandemii”. Już dziś zapraszamy do zapoznania z tą praktyczną i interesującą, przekrojową publikacją!
Potrzebujesz więcej informacji na temat restrukturyzacji lub likwidacji stanowisk pracy? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.
Agnieszka Wachowicz, Honorata Zakrzewska-Krzyś