Pracownik na kwarantannie - i co dalej?

Rosnąca liczba zakażeń wirusem Sars-CoV-2 skutkuje lawinowo rosnącą liczbą osób kierowanych do odbycia obowiązkowej kwarantanny. Jak postępować, gdy taka sytuacja dotyczy naszego pracownika?

 

W świetle obowiązujących przepisów (tj. art. 6 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z 1999 r.) osoby odbywające kwarantannę mogą być traktowane jak osoby niezdolne do pracy. Wynika to wprost z następujących zapisów:

 

 „Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy: 1) w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi; 1a) wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”.

 

Świadczenie przysługujące podczas kwarantanny

Osoba skierowana do odbycia kwarantanny może ubiegać się o wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy. Pracownikowi przysługuje wówczas 80% wynagrodzenia na takich samych zasadach, jak w przypadku zwolnienia lekarskiego.

 

Możliwość świadczenia pracy zdalnej podczas kwarantanny

Objęcie kwarantanną nie wyklucza możliwości wykonywania pracy zdalnie. W przypadku, gdy nie są naruszone warunki kwarantanny (tj. pracownik przebywa pod wskazanym adresem i jego aktualny stan zdrowia pozwala na podjęcie pracy), za czas realizowania pracy w sposób zdalny pracownikowi należne jest pełne wynagrodzenie (wypłacane przez pracodawcę).

Jeżeli podczas świadczenia pracy zdalnie podczas kwarantanny pracownik zacznie wykazywać objawy choroby, powinien skontaktować się z lekarzem w celu wystawienia zwolnienia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby.

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

 

Zobacz także

2 komentarze

  • Paulina 8 października 2020  

    Czy pracodawca może skierować i opłacić test COVID pracownikowi przebywającemu na kwarantannie (bez możliwości pracy zdalnej) i czy jeśli wynik jest negatywny, to może wrócić do pracy?

    • Monika Rosa 8 października 2020  
      mm

      Pani Paulino,

      na mocy ustawy z dn. 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, pracodawca ma prawo skierować pracownika na obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne, jeżeli przy wykonywaniu pracy istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

      Zachęcam również do zapoznania się z poniższym artykułem dot. testów na COVID-19:
      http://poradnikhr.blog/2020/09/28/testy-u-pracownika-na-covid-19/

      Pozdrawiam,
      Monika Rosa

Skomentuj