Hybrydowe modele pracy

Obowiązkiem pracodawców jest uregulowanie hybrydowego modelu pracy w firmowym regulaminie i procedurach. Na jakich modelach pracy hybrydowej można się oprzeć?

 

Epidemia koronawirusa zupełnie zmieniła podejście do pracy. W ciągu kilku tygodni od ogłoszenia stanu epidemii wielu pracodawców zdecydowało się przenieść swoich pracowników do pracy zdalnej – o ile pozwalała na to specyfika pracy. Obecnie sporo osób wraca do biur lub łączy pracę stacjonarną ze zdalną, nie kryjąc zadowolenia z możliwości pracy w takim modelu. Rozwiązanie to jednak musi zostać odpowiednio uregulowane w wewnętrznej dokumentacji firmy.

 

Rodzaje pracy hybrydowej

Hybrydowy model pracy to obecnie bardzo popularne rozwiązanie wśród pracowników, ponieważ pozwala na łącznie pracy z domu i biura wedle własnych potrzeb i możliwości. Także szereg pracodawców skłania się ku hybrydowemu modelowi pracy ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju. Hybrydowy model można podzielić na trzy rodzaje, biorąc pod uwagę branżę i specyfikę pracy:

  • praca rotacyjna – część osób z zespołu pracuje zdalnie, pozostałe pracują stacjonarnie przez określoną liczbę dni lub tygodni i po założonym czasie się wymieniają,
  • indywidualny wybór – pracownicy pracują zdalnie i samodzielnie podejmują decyzję kiedy pojawią się w biurze (po odpowiednich uzgodnieniach),
  • sztywny podział – na zespoły, które pracują wyłącznie zdalnie oraz wyłącznie stacjonarnie.

 

 Każdy z powyższych rodzajów pracy hybrydowej powinien być uregulowany w wewnętrznych regulaminach i procedurach opisujących szczegółowo zasady wykonywania obowiązków w sposób mieszany. Należy to do obowiązków pracodawców.

 

Kluczowe wady i zalety hybrydowej pracy

Największą zaletą pracy mieszanej jest wygoda – pracownicy przyjeżdżają do biura zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem, a pozostały czas pracują zdalnie, oszczędzając czas (i pieniądze) na dojazdy do biura, a także ograniczając ryzyko ekspozycji na ewentualne zakażenia koronawirusem (i innymi chorobami zakaźnymi).

Hybrydowa praca ma jednak również swoje wady – do kluczowych należy brak możliwości integracji z zespołem i rozluźnianie więzi między pracownikami, którzy do tej pory mieli ze sobą codzienny kontakt. Należy pamiętać także, że ten rodzaj pracy wymaga od zatrudnionych dużej samodyscypliny i odpowiedzialności.

 

Potrzebujesz wsparcia dla swojej firmy w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>.

Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys >>.  

 

Zobacz także

Skomentuj