Najnowsze zalecenia dla pracodawców i pracowników opublikowane 12 października przez interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN.
Wraz z nadejściem jesieni lawinowo rośnie liczba wykrytych zakażeń wirusem Sars-Cov-2, dlatego w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo każdego z nas, interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN opublikował 12 października br. m.in. poniższe zalecenia (opracowane dzień wcześniej).
Zalecenia anty-COVID’owe dla pracowników
- Zachowaj dystans 1,5 metra od innych osób i noś maseczkę zakrywającą nos i usta, ponieważ droga kropelkowa jest głównym sposobem zakażania się.
- Myj często ręce i stosuj środki odkażające.
- Jeśli źle się czujesz, masz „grypę”, „przeziębiłaś się”/”przeziębiłeś się” – nie wychodź, nie spotykaj się z innymi osobami. Poczekaj, aż objawy całkiem znikną, a nawet dzień lub dwa dłużej. Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, czy nie należy wykonać badania w kierunku COVID-19.
- Jeśli rozpoznano u Ciebie COVID-19 lub straciłeś węch i smak – poinformuj osoby, z którymi miałaś/miałeś kontakt w ciągu 2 dni przed pojawieniem się objawów. To prawda, jest to urzędowym obowiązkiem inspekcji sanitarnej, ale strasznie przepracowani i wyczerpani pracownicy tej inspekcji mogą nie dać rady zareagować szybko.
- Jeśli jesteś rodzicem dziecka, wśród którego rówieśników lub opiekunów rozpoznano COVID-19 (np. taką informację przesłała szkoła czy przedszkole) lub gdy dostaniesz taką informację od znajomego czy współpracownika, nie wychodź bez potrzeby z domu. Rygorystycznie utrzymuj dystans w pracy, noś maseczkę, myj i dezynfekuj ręce, a przy najmniejszych objawach u siebie lub u dziecka poinformuj lekarza pierwszego kontaktu.
Zalecenia anty-COVID’owe dla pracodawców
- Jeśli twój pracownik jest przeziębiony albo miał kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 – sam zorganizuj mu pracę zdalną. Oficjalna kwarantanna może się opóźnić ze względu na obciążenie sanepidu.
- Już teraz wprowadź pracę zdalną w jak największym możliwym zakresie. Pamiętaj, że zatłoczone środki transportu publicznego, którymi podróżują Twoi pracownicy do pracy i z pracy do domu, są miejscem, w którym łatwo się zarazić SARS-CoV-2 lub grypą. Praca zdalna sprawi, że tłok w środkach transportu publicznego, szczególnie w godzinach szczytu, będzie mniejszy.
- Pamiętaj jednak, aby nakładać na innych tylko te rygory i ograniczenia, które są uzasadnione dostępną wiedzą i dowodami naukowymi, a nie wypływają jedynie z Twojego osobistego przekonania lub gwałtownych emocji.
- Zadbaj o to, aby wszelkie restrykcje były jasno przedstawione i w pełni zrozumiałe dla wszystkich – rygory przesadne i niezrozumiałe są lekceważone i przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego.
- Pamiętaj, że twój przykład jest kluczowy dla osób zależnych od Ciebie. Jeżeli nie przestrzegasz zasad higieny oraz kwarantanny, ci, którzy Ciebie naśladują, również tego nie zrobią.
oprac. Monika Rosa za PAN