Zalecenia anty-COVID'owe dla pracodawców i pracowników!

Najnowsze zalecenia dla pracodawców i pracowników opublikowane 12 października przez interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

 

Wraz z nadejściem jesieni lawinowo rośnie liczba wykrytych zakażeń wirusem Sars-Cov-2, dlatego w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo każdego z nas, interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN opublikował 12 października br. m.in. poniższe zalecenia (opracowane dzień wcześniej).

 

Zalecenia anty-COVID’owe dla pracowników

  1. Zachowaj dystans 1,5 metra od innych osób i noś maseczkę zakrywającą nos i usta, ponieważ droga kropelkowa jest głównym sposobem zakażania się.
  2. Myj często ręce i stosuj środki odkażające.
  3. Jeśli źle się czujesz, masz „grypę”, „przeziębiłaś się”/”przeziębiłeś się” – nie wychodź, nie spotykaj się z innymi osobami. Poczekaj, aż objawy całkiem znikną, a nawet dzień lub dwa dłużej. Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, czy nie należy wykonać badania w kierunku COVID-19.
  4. Jeśli rozpoznano u Ciebie COVID-19 lub straciłeś węch i smak – poinformuj osoby, z którymi miałaś/miałeś kontakt w ciągu 2 dni przed pojawieniem się objawów. To prawda, jest to urzędowym obowiązkiem inspekcji sanitarnej, ale strasznie przepracowani i wyczerpani pracownicy tej inspekcji  mogą nie dać rady zareagować szybko. 
  5. Jeśli jesteś rodzicem dziecka, wśród którego rówieśników lub opiekunów rozpoznano COVID-19 (np. taką informację przesłała szkoła czy przedszkole) lub gdy dostaniesz taką informację od znajomego czy współpracownika, nie wychodź bez potrzeby z domu. Rygorystycznie utrzymuj dystans w pracy, noś maseczkę, myj i dezynfekuj ręce, a przy najmniejszych objawach u siebie lub u dziecka poinformuj lekarza pierwszego kontaktu.

 

Zalecenia anty-COVID’owe dla pracodawców

  1. Jeśli twój pracownik jest przeziębiony albo miał kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 – sam zorganizuj mu pracę zdalną. Oficjalna kwarantanna może się opóźnić ze względu na obciążenie sanepidu.
  2. Już teraz wprowadź pracę zdalną w jak największym możliwym zakresie. Pamiętaj, że zatłoczone środki transportu publicznego, którymi podróżują Twoi pracownicy do pracy i z pracy do domu, są miejscem, w którym łatwo się zarazić SARS-CoV-2 lub grypą. Praca zdalna sprawi, że tłok w środkach transportu publicznego, szczególnie w godzinach szczytu, będzie mniejszy.
  3. Pamiętaj jednak, aby nakładać na innych tylko te rygory i ograniczenia, które są uzasadnione dostępną wiedzą i dowodami naukowymi, a nie wypływają jedynie z Twojego osobistego przekonania lub gwałtownych emocji.
  4. Zadbaj o to, aby wszelkie restrykcje były jasno przedstawione i w pełni zrozumiałe dla wszystkich – rygory przesadne i niezrozumiałe są lekceważone i przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego.
  5. Pamiętaj, że twój przykład jest kluczowy dla osób zależnych od Ciebie. Jeżeli nie przestrzegasz zasad higieny oraz kwarantanny, ci, którzy Ciebie naśladują, również tego nie zrobią.

 

oprac. Monika Rosa za PAN

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj