Izolacja i kwarantanna – jak rozliczyć nieobecność pracownika w pracy?

Obecnie do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych w przypadku kwarantanny lub izolacji potrzebna jest decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wkrótce – zamiast tej decyzji – ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP). Szykuje się zatem rewolucja!

 

Po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach, dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) oraz zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS. Ale to na razie tylko zapowiedź.

 

Jakie przepisy w zakresie izolacji i kwarantanny obowiązują obecnie?

Izolacja: pracownicy, którzy mają objawy infekcji i podejrzewają u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2, powinny otrzymać skierowanie na test COVID-19. Jeżeli wynik testu jest pozytywny, pracownicy za okres nieobecności w pracy i samoizolacji w domu w oczekiwaniu na wynik otrzymają zwolnienie lekarskie.

Kwarantanna: decyzja o kwarantannie jest wystawiana osobom, które miały bezpośredni i długotrwały kontakt z osobą z potwierdzonym wynikiem testu COVID-19. Podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego za czas kwarantanny z powodu Covid-19 są następujące dokumenty:

  1. jeśli pracownik przebywa na kwarantannie z powodu Covid-19 musi dostarczyć oryginał decyzji na piśmie z Sanepidu,
  2. jeśli pracownik przebywa na kwarantannie jako osoba wspólnie zamieszkująca z dzieckiem lub współmałżonkiem, które miało bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, przesyła do zakładu pracy oryginał decyzji z sanepidu na piśmie oraz przekazuje wypełnione oświadczenie jako osoba zamieszkująca – link do oświadczenia: https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/swiadczenia-chorobowe-dla-osob-objetych-obowiazkowa-kwarantanna-po-przekroczeniu-granicy/2556004

Pracodawca dokonuje rozliczenia tylko na podstawie oryginałów dokumentów. W przypadku, gdy pracownicy prześlą skany tych dokumentów, na tej podstawie można rozliczyć tylko nieobecność usprawiedliwioną niepłatną.

 

Jeśli pojawią się jakieś zmiany w w/w sprawie, ZUS będzie zamieszczał informacje na swojej witrynie internetowej. My również będziemy starali się informować na bieżąco.

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

 

autorzy: Monika Gocłowska, Monika Rosa

mm

Starszy specjalista ds. płac Departament Outsourcingu Grant Thornton

Zobacz także

Skomentuj