Podczas kwarantanny: albo praca zdalna, albo L4

Pracownik skierowany na kwarantannę powinien od razu zdecydować się czy chce skorzystać ze świadczenia chorobowego czy też chce świadczyć pracę zdalną.

 

W ciągu ostatnich dni napływają do nas kolejne pytania od czytelników dotyczące możliwości świadczenia pracy lub pobierania świadczenia chorobowego podczas kwarantanny. Oto dwa spośród nich (pisownia oryginalna):

1. Pani Ewelina pyta: A co w przypadku, gdy pracownik przez pierwsze dni kwarantanny po porozumieniu z pracodawcą podjął prace zdalną, a później źle się poczuł ? Czy podjęcie pracy zdalnej automatycznie wyklucza na cały okres wynagrodzenie/zasiłek chorobowy? Powinien w tym przypadku mieć eZLA?

2. Pani Anna pyta: Kwarantanna (nie ma objawów, nie ma zrobionego testu). Pracownik chce (ma zgodę pracodawcy) część kwarantanny pracować zdalnie, a część skorzystać ze świadczenia chorobowego. Czy można wyrazić na to zgodę?

 

UWAGA! AKTUALIZACJA: Najnowsze przepisy umożliwiają osobom odbywającym kwarantannę pracę zdalną – sankcjonując powszechną praktykę. Więcej przeczytasz tutaj >> (klik).

 

Generalna zasada: na kwarantannie albo praca, albo chorobowe

Zasadniczo pracownik przebywający na kwarantannie ma dwie możliwości: (1) albo zdecydować się na pracę podczas całej kwarantanny lub izolacji, (2) albo przez całą nałożoną kwarantannę lub izolację nie świadczyć pracy – tłumaczy Monika Gocłowska, starszy specjalista ds. płac Grant Thornton. – Niestety nie można tego łączyć i częściowo pracować, a częściowo nie, dodaje.

 

Najpierw chorobowe, a potem praca zdalna?

Monika Gocłowska wyjaśnia, że nie może być sytuacji, w której pracownik stwierdza w trakcie kwarantanny, iż dobrze się czuje i wraca do pracy. – Nie można wówczas wypłacić świadczenia chorobowego za część kwarantanny. O skróceniu kwarantanny decyduje organ, który ją nałożył, tj. Sanepid.

 

Najpierw praca zdalna, a potem chorobowe?

Dotychczas było tak, że jeśli w trakcie kwarantanny pracownik dobrze się czuł i w związku z tym świadczył pracę od początku kwarantanny, a w trakcie kwarantanny źle się poczuł, to miał się zgłosić do lekarza, aby ten wystawił mu za pozostały okres zwolnienie lekarskie – informuje Monika Gocłowska. Obecnie okazuje się, że lekarz już nie może wystawić zwolnienia lekarskiego w takiej sytuacji, ponieważ pracownik jest wpisany w systemie teleinformatycznym przez Sanepid jako osoba przebywająca na izolacji albo kwarantannie.

 

Podsumowując:  Pracownik, który od początku kwarantanny/izolacji nie wykonywał pracy, a w jej trakcie stwierdził, że jednak chce wrócić do pracy lub na odwrót, nie może tego zrobić do czasu zakończenia okresu odosobnienia nałożonego przez Sanepid. Może albo zdecydować się na pracę podczas całej kwarantanny/izolacji, albo jej nie wykonywać do końca.Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.

mm

Specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj