Posiłki regeneracyjne i napoje dla pracowników a przepisy COVID-owe

W jaki sposób pracodawcy mają wywiązać się z obowiązku zapewnienia ciepłych napojów i posiłku osobom pracującym w szczególnie uciążliwych warunkach w okresie od 1 listopada do 31 marca, kiedy w kraju obowiązują obostrzenia COVID-owe?

 

Pracodawca ma obowiązek zapewnić posiłki regeneracyjne pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, a w okresie zimowym, tj. od 1 listopada do 31 marca, także pracownikom pracującym na otwartej przestrzeni – zgodnie z powszechnie obowiązującym prawem.

 

 UWAGA! Żadne przepisy epidemiczne, w tym tzw. ustawa covidowa, na dzień dzisiejszy nie zwalniają z tego obowiązku!

 

Co prawda w trakcie epidemii zapewnienie napojów i posiłków regeneracyjnych może być nieco utrudnione, z uwagi na obowiązujące obostrzenia i konieczność zachowania reżimu sanitarnego, ale nie jest to niemożliwe. Jak zatem to zrobić?

 

 Pracodawca zapewniając posiłki powinien zadbać o zachowanie środków bezpieczeństwa, które wskazała Państwowa Inspekcja Pracy – czyli dystans społeczny między pracownikami (od 1,5 do 2 metrów) i rotacyjne spożywanie posiłków.


Jako że wytycznych dla stołówek zakładowych nie ma (mimo że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii twierdzi, że np. w miejscach gdzie działają zakładowe cateringi powinny obowiązywać zasady dotyczące gastronomii), pracodawcy powinni zachować zdrowy rozsądek i działać w oparciu o aktualne regulacje PIP.

 

Więcej na ten temat na Prawo.pl.

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

 

mm

Dyrektor Zarządzająca outsourcingiem rachunkowości, kadr i płac w Grant Thornton. Odpowiada za kształtowanie oferty, procedur oraz standardów świadczenia usług outsourcingowych. Podejmuje kluczowe decyzje w zakresie rozwoju biznesu oraz działań komunikacyjno-marketingowych. Związana jest z firmą od 2007 roku. Menedżer, z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Na bieżąco czuwa nad realizacją kilkuset kontraktów outsourcingowych, efektywnie kontrolując i zarządzając pracą kilkudziesięciu zespołów projektowych. Monika Smulewicz jest ekspertem w dziedzinie kadrowo-płacowej, z bogatym doświadczeniem szkoleniowym, doradczym i zamiłowaniem trenerskim. Wykładowca liczących się uczelni wyższych. Ceniona prelegentka konferencji i kongresów. Autorka specjalistycznych publikacji, aktywnie współpracująca z branżowymi mediami. Jej misją zawodową jest „dzielenie się wiedzą specjalistyczną w celu podniesienia jakości usług świadczonych przez przedsiębiorstwa na rzecz pracowników.”

Zobacz także

Skomentuj