Kryzysowy lider #3: Jak rozwijać kompetencje miękkie?

To nie genotyp decyduje o tym, czy ktoś jest dobrym liderem. Wiele umiejętności można wykształcić, inne – udoskonalić.

 

Kompetencje miękkie można i należy rozwijać. Żeby to skutecznie zrobić, trzeba najpierw zdiagnozować luki. Do tego służą badania aktualnego poziomu kompetencji i gruntowna analiza zdolności jednostki – jej słabych i mocnych stron. Trzeba określić jakie dana osoba ma naturalne predyspozycje oraz gdzie znajdują się deficyty, nad którymi powinna mocniej popracować.

 

 Jak wyjaśnia Wojciech Chromik: doskonałym wstępem do wszelkich programów rozwojowych może być szyty na miarę development centre – wieloaspektowy ośrodek oceny kompetencji. Pozwala na praktyczne zdiagnozowanie poziomu wybranych kompetencji u uczestnika badania. Podczas zadań symulacyjnych prowadzonych w toku development centre zbiera się obserwacje na temat rzeczywistych zachowań badanego w danej sytuacji. Pozwala to zgromadzić bogaty materiał do pogłębionej informacji zwrotnej, która może być bazą do programu rozwoju określonych kompetencji.

 

Rozwój samych kompetencji miękkich musi się odbywać w praktyce. Dlatego po zdiagnozowaniu deficytów, najważniejsze jest wdrożenie odpowiednich działań. W tym pomóc mogą warsztaty oraz coaching. Udział osoby trzeciej (trenera, coacha) oraz informacja zwrotna i korekta działań, są niezbędnymi elementami takich programów rozwojowych.

 

Potrzebujesz usługi rekrutacyjnej direct search? Sprawdź profesjonalną ofertę rekrutacji menedżerów i specjalistów od Grant Thornton! 

 

 

Cykl publikacji pt.: „Kryzysowy lider”

Kontynuujemy cykl artykułów, który obejmuje praktyczne informacje na temat cech i umiejętności, jakie powinni posiadać przywódcy liczący na sukces w czasach spowolnienia gospodarczego i pandemii, ale nie tylko. Kolejne odcinki noszą następujące tytuły:

  1. Jak być przywódcą w dobie tzw. VUCA?
  2. Sekretny składnik sukcesu na turbulentne czasy
  3. Jak rozwijać kompetencje miękkie?
  4. Niewybaczalne braki kompetencyjne liderów w kryzysie
  5. Pakiet cech kryzysowych wg badań
  6. Trzy obszary do poprawy u liderów w opinii pracowników
  7. Dodatkowe wyzwania komunikacyjne w realiach zdalnej pracy
  8. TOP 10 zachowań menedżerów wg projektu OXYGENE Google
  9. Wielcy liderzy w opinii Tomasza Wróblewskiego – prezesa Grant Thornton Polska
  10. Najlepszy lider i menedżer wg Moniki Smulewicz – dyrektor zarządzającej outsourcingiem rachunkowości, kadr i płac w Grant Thornton Polska
  11. Check lista: składniki dobrego przywództwa
  12. Miejsce na etykę w kryzysowych okolicznościach
  13. Z boskiego nadania?
  14. Czasy jednostek minęły
  15. Gdzie się podziali ci wszyscy liderzy?

Zobacz także

Skomentuj