2 dni wolne od pracy za oddanie krwi i jej składników w czasie epidemii

Oddanie osocza czy oddanie krwi, to szlachetny gest, który rządzący postanowili szczególnie docenić w czasie epidemii. Na co jeszcze – poza dwoma dniami wolnymi – mogą liczyć honorowi dawcy dzięki najnowszym przepisom? Kiedy pracownik skorzysta z wolnej soboty?

 

Aktualizacja: 24 lutego 2021

 

Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła dodatkowe uprawnienia dla osób oddających krew i osocze w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Obowiązują one od 26 stycznia br.

 

2 dni wolne od pracy

Zgodnie z powyższą ustawą – dzięki dodaniu po artykule 9 artykułu 9a – „honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19″ przysługuje zwolnienie od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych „w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym„. Podkreślamy, że przywilej ten obowiązuje w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

 

UWAGA! Jeśli pracownik odda krew lub jej składniki w piątek, a pracuje od poniedziałku do piątku (soboty i niedziele ma wolne), wówczas traci drugi dzień wolny przysługujący według przepisów rozporządzenia, gdyż „dniem następnym” w tym przypadku jest sobota. Pracownikowi nie przysługuje w takiej sytuacji wolny poniedziałek po weekendzie. Zatem z wolnej soboty w takim przypadku skorzystają jedynie ci pracownicy, dla których soboty są pracujące.

 

PRZYPOMINAMY! Podczas ustalania wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, należy zastosować zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, przy czym składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej należy obliczyć z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

 

Zniżki na przejazdy w komunikacji

Nowym uprawnieniem dla krwiodawcy (oczywiście podczas trwania zagrożenia epidemicznego lub epidemii) jest 33% zniżka „na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego:
a) kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej,
b) kolejowego w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne
– na podstawie biletów jednorazowych.

Jest jednak warunek: o ile krwiodawca „oddał co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID-19″.

Przywilej ten obowiązuje przez 6 miesięcy od dnia otrzymania zaświadczenia o oddaniu krwi lub jej składników.

 

UWAGA! Honorowy dawca krwi, któremu przysługuje ulga na przejazd kolejowy w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne, a zdecyduje się na przejazd w klasie 1 „jest obowiązany do uiszczenia dopłaty w wysokości stanowiącej różnicę między należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 1 a należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 2”.

 

Dokumentacja poświadczająca uprawnienia krwiodawców

Dokumentem poświadczającym uprawnienia do dwóch dni zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych jest zaświadczenie wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Z kolei dokumentem poświadczającym uprawnienia do zniżkowych przejazdów transportem publicznym jest zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje, wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA. Powinno ono zwierać: (1) datę wydania zaświadczenia, (2) imię i nazwisko dawcy krwi, (3) numer PESEL dawcy krwi oraz (4) informację o oddaniu 3 donacji krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19.

 

 

Zobacz także

Skomentuj