Urlop na kwarantannie? Przy pracy zdalnej: TAK

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało stanowisko, w którym dopuszcza możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego podczas kwarantanny w przypadku pracownika pracującego zdalnie.

 

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało 28 stycznia 2021 r. uzupełnione stanowisko dotyczące urlopu na kwarantannie.

Początkowo Ministerstwo stało na stanowisku, że nie można udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego podczas kwarantanny. Jednak ze względu na dynamiczną sytuację prawną, resort dopuścił możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego dla pracownika, który pracuje zdalnie.

 

Stanowisko MRPiT w sprawie urlopu na kwarantannie

Pracownik objęty kwarantanną, który nie ma możliwości wykonywania pracy w trybie zdalnym, nie może skorzystać z urlopu wypoczynkowego – kwarantanna jest rozliczana jako okres choroby – pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia.

Pracownik objęty kwarantanną, który ma możliwość wykonywania pracy w trybie zdalnym, może skorzystać z urlopu wypoczynkowego – urlopu udziela się pracownikowi w dni, które są dla niego dniami pracy.

 

Wyjątkowy kontekst urlopu wypoczynkowego na kwarantannie

Podsumowując, kwarantanna generalnie wyklucza urlop wypoczynkowy, ale w wyjątkowych sytuacjach pracownik wykonujący obowiązki służbowe w domu może skorzystać z urlopu. Wzięcie urlopu wypoczynkowego w trakcie kwarantanny nie zwalnia pracownika z zasad kwarantanny, tj. pracownik jest zobowiązany do pozostania w tym czasie w domu.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>

 

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj