Pierwszy raz w historii Polska z najniższą stopą bezrobocia w UE!

W styczniu 2021 roku zharmonizowana stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,1% – to jest najmniej w całej Unii Europejskiej! 19 lat wcześniej – w styczniu 2002 roku – była dość blisko… aż 20%.

 

Dzięki niewielkiemu spadkowi stopy bezrobocia w styczniu w Polsce i jednoczesnemu jej wzrostowi w Czechach, nasz kraj po raz pierwszy w historii zanotował najniższą stopę bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Według najnowszych danych Eurostatu aktualna (styczniowa) stopa bezrobocia w Polsce znajdowała się na rekordowo niskim poziomie, tj. 3,1% (tj. 531 tys. bezrobotnych) wobec 3,2% (tj. 542 tys. bezrobotnych) w grudniu 2020 roku. Co więcej – była tylko o 0,1 pkt proc. wyższa, niż w styczniu 2020 roku, czyli przed rozpętaniem się pandemii.

 

 

19 lat Polski od najniższej do najwyższej stopy bezrobocia w UE

W styczniu 2002 stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 19,4%, jak pokazuje poniższy wykres PKO Research (dzisiejsza szczegółowa analiza makroekonomiczna Zespołu Analiz Makroekonomicznych BKO BP jest dostępna tutaj >>). Najwyższy wynik w historii zanotowaliśmy w sierpniu 2002 roku: rekordowe i niechlubne 20,5%.

Główny Analityk Pulsu Biznesu Ignacy Morawski w dzisiejszej publikacji sprawdza z czego wynikają tak pozytywne, aktualne dane, i podaje ku temu cztery kluczowe powody. Cała analiza red. Ignacego Morawskiego na łamach Pulsu Biznesu pt.: „Polska po raz pierwszy z najniższą stopą bezrobocia w UE” jest dostępna tutaj >> (klik).

 

źródło: Twitter

 

Ogromne dysproporcje stopy bezrobocia w ramach gospodarek UE

Stopa bezrobocia wg danych Eurostatu wyniosła w styczniu w całej strefie euro (po uwzględnieniu czynników sezonowych) 8,1 proc., tj. tyle samo, ile w grudniu 2020 roku (po korekcie z 8,3 proc.). Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 7,3 proc. – również tyle samo, co w poprzednim miesiącu. Najwyższą stopę bezrobocia zanotowały Grecja (16,2%) i Hiszpania (16,0%), a najniższą – poza Polską – Czechy (3,2%) i Niderlandy (3,6%).

 

źródło: TVN24.pl za PAP za Eurostat, *lub najnowsze dostępne dane

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>

 

oprac. HZK za TVN24.pl, Pb.pl

Zobacz także

Skomentuj