Szczepienia na Covid-19 w zakładzie pracy?

W określonych warunkach istnieje możliwość zorganizowania szczepień przeciw Covid-19 dla pracowników w zakładach pracy. Jakie wymogi musi spełnić pracodawca chcący utworzyć w firmie punkt szczepień i od kiedy szczepienia w firmach będą możliwe?

 

Aby przyspieszyć tempo szczepień, rząd zdecydował się na ich organizację w zakładach pracy. Szef KPRM i rządowy pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk stwierdził, że „(..) takie rozwiązania funkcjonują już na świecie i pozytywnie wpływają na liczbę wykonanych szczepień.” Obecnie w Polsce działa ok. 6 tys. punktów szczepień przeciw COVID-19. Utworzenie nowych punktów w zakładach pracy znacznie przyśpieszy i zwiększy liczbę zaszczepionych osób.

 

Jaki jest kluczowy warunek, by szczepienia na Covid-19 mogły się odbyć w firmie?

Aby zorganizować punkt szczepień pracodawca musi zebrać minimum 500 chętnych osób. To na pracodawcy będzie spoczywać odpowiedzialność, aby przeprowadzić ankietę wśród pracowników, zebrać dane osób chętnych do szczepienia i ułożyć grafik szczepień.

Prace nad szczegółowymi wytycznymi rządu wciąż trwają.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

Jakie wymogi musi spełnić pracodawca, aby utworzyć punkt szczepień na Covid-19 w zakładzie pracy?

Już w drugim kwartale 2021 r. (najwcześniej w maju) pracownicy będą mogli przyjąć szczepionkę w swoim zakładzie pracy, jeżeli ich pracodawca spełni poniższe wymogi:

  • organizuje personel kwalifikujący i szczepiący – osoba, która będzie obsługiwać punkt szczepień w zakładzie pracy (kwalifikować do szczepień i szczepić) nie musi być lekarzem; zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 10.12.2020 r., uprawniania do wykonania szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 (podania szczepionki) uzyskali: lekarze, felczerzy, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni;
  • zorganizuje miejsce i całe wyposażenie do przeprowadzenia szczepień;
  • złoży zamówienie na dostarczenie szczepionek w Agencji Rezerw Strategicznych.

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

 

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj