Czy pracodawca może pytać pracownika o szczepienie?

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, pracodawca nie ma prawa do pozyskiwania informacji na temat poddania się przez pracownika żadnemu szczepieniu, w tym szczepieniu przeciw Covid-19.

 

Wszelkie dane dotyczące zdrowia pracownika – w tym zaświadczenia o szczepieniu – są objęte tajemnicą lekarską. Zgodnie z art. 221b Kodeksu pracy, dane z zakresu zdrowia (objęte art. 9 ust. 1 RODO) mogą być przetwarzane przez pracodawcę wyłącznie w przypadku, gdy przekazanie tych danych następuje za zgodą i z inicjatywy pracownika.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

Zgodnie z par. 16 pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki oraz ustawy o chorobach zakaźnych, wirus Sars-Cov-2 nie jest wymieniony jako szkodliwy czynnik biologiczny, zatem szczepienia na COVID-19 nie są obowiązkowe. W praktyce oznacza to tyle, że pracodawcy nie mogą ich wymagać, a pracownicy mają prawo odmówić udzielenia pracodawcy informacji o zaszczepieniu się na Covid-19.

 

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj