Od dziś pomoc dla właścicieli sklepików szkolnych oraz pilotów i przewodników turystycznych!

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

O świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł oraz zwolnienie ze składek ZUS okres listopad 2020 – marzec 2021 mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy:

  • prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków na terenie placówek oświatowych (wg art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe),
  • których rodzaj przeważającej działalności w PKD na 30 września 2020 r. był oznaczony kodem 47.11.Z lub 47.19.Z.,
  • którzy zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40% w porównaniu do przychodu uzyskanego we wrześniu 2019 r. lub wrześniu 2020 r.

 

Świadczenie postojowe będzie można uzyskać maksymalnie 5 razy. Wniosek w tej sprawie (RSP-SK) można składać od dziś, maksymalnie do 3 miesięcy po zniesieniu stanu epidemii, wyłącznie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Więcej o świadczeniu postojowym dla sklepików szkolnych przeczytasz tutaj >> (klik).

 

Aby móc skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS trzeba było złożyć deklarację rozliczeniową za wnioskowany okres do 30 kwietnia 2021 r. oraz pamiętać o złożeniu wniosku (RDZ-SK) do 30 września 2021 r. przez PUE ZUS.

Więcej o zwolnieniu z obowiązku opłacania składek za listopad – grudzień 2020 r. oraz za styczeń – marzec 2021 r. dla sklepików szkolnych przeczytasz tutaj >> (klik).

Zwolnienie ze składek ZUS za VII-IX 2020 dla pilotów i przewodników

O zwolnienie z opłacania składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku mogą wnioskować również przedsiębiorcy, którzy świadczyli usługi na rzecz muzeów (oznaczone kodem PKD 79.90.A.). Musza jednak spełnić poniższe warunki:

  • być zgłoszonym płatnikiem składek przed 30 czerwca 2020 r.,
  • osiągnąć przychód z przeważającej działalności w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składa wniosek o zwolnienie z opłacania składek, o co najmniej 75% niższy wobec przychodu uzyskanego z tej działalności w analogicznym miesiącu poprzedniego roku,
  • złożyć dokumenty rozliczeniowe za miesiące wskazane we wniosku najpóźniej do 31 października 2021 r. (chyba, że był zwolniony z obowiązku ich składania),
  • złożyć wniosek (RDZ-M) najpóźniej do 30 września 2021 roku.

Więcej o zwolnieniu z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. dla pilotów wycieczek oraz przewodników turystycznych świadczących usługi na rzecz muzeów przeczytasz tutaj >> (klik).

 

oprac. HZK za ZUS.pl

Zobacz także

Skomentuj