Niezaszczepieni na bezpłatny urlop lub oddelegowani do innych zadań?

Rząd chce umożliwić pracodawcom wysyłanie pracowników niezaszczepionych na COVID-19 i niebędących ozdrowieńcami na bezpłatny urlop lub na skierowanie ich do innych zadań.

 

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, który pozwoli pracodawcom uzyskać informacje dotyczące ewentualnego zaszczepienia się pracowników przeciw wirusowi SARS-CoV-2, przebycia przez nich zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

 

Niezaszczepieni na bezpłatny urlop lub skierowani do innych zadań?

Rząd chce wprowadzić przepisy pozwalające pracodawcom na dostęp do ww. informacji na temat ewentualnych szczepień lub przebycia Sars-CoV-2, aby umożliwić pracodawcom wysyłanie niezaszczepionych pracowników na urlop bezpłatny lub oddelegowywanie ich do innych zadań. Pracodawcy mają mieć również możliwość uzyskania informacji o szczepieniach od osób ubiegających się o pracę przed nawiązaniem stosunku pracy. Skąd to wiadomo? W projekcie ustawy znalazł się następujący zapis:

„W przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca [będzie] mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny.”

Skąd pracodawcy dowiedzą się o szczepieniach pracowników przeciw COVID-19?

Treść projektu wyjaśnia wątpliwości: „w celu weryfikacji statusu zdrowotnego będzie możliwość stosowania aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywania zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia”.

Zaświadczenia będą wystawiane przez osoby wykonujące zawód medyczny, a fotografie będą pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych.

Sprawa jest rozwojowa i budzi wiele kontrowersji. Będziemy informować na bieżąco o postępach prac.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie prowadzenia kadr i płac?
Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>

mm

Główny Specjalista/Koordynator ds. płac i kadr. Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj