Wczoraj Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej w miejscu pracy.
Projekt ustawy o weryfikacji covidowej przez pracodawców został rozpatrzony oraz pozytywnie zaopiniowany w miniony wtorek przez Sejmową Komisję Zdrowia. Najnowsze regulacje mają umożliwić pracodawcom weryfikację:
- czy pracownik jest zaszczepiony,
- czy pracownik przebył infekcję koronawirusa oraz
- czy posiada negatywny wynik testu na Covid-19.
W uzasadnieniu przyjętego projektu posłowie wskazali, że dzięki nowym przepisom pracodawcy będą mogli sprawować faktyczną kontrolę nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2 w swoim zakładzie pracy.
Zmiany w projektowanej ustawie o weryfikacji covidowej
Podczas wtorkowych prac w komisji najważniejsza zmiana dotyczyła wykreślenia art. 7, który mówił o tym, że kierownik podmiotu wykonującego działalność leczniczą może nałożyć obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na swoich pracowników oraz osoby pozostające z nim w stosunku cywilnoprawnym, jeżeli nie ma przeciwskazań do szczepienia w zakresie ich stanu zdrowia. Artykuł ten został usunięty, ponieważ 23 grudnia w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia, które nakłada obowiązek pełnego zaszczepienia się przeciw Covid-19 do 1 marca br. na osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceutów oraz studentów medycyny.
Inna – kosmetyczna – zmiana, dotyczyła usunięcia z tytułu ustawy słowa „gospodarczej”.
Ponadto posłowie odrzucili m.in.:
- pakiet poprawek Konfederacji zakładający np. wejście w życie projektowanej ustawy w 2089 lub 2099 roku,
- poprawkę Grzegorza Brauna z Konfederacji proponującego, by tytuł dokumentu nosił nazwę „projekt ustawy o zaprowadzeniu apartheidu sanitarnego w outsourcingu pracodawców” czy
- poprawkę Lewicy nakładającą obowiązek szczepień na wszystkich Polaków.