Weryfikacja covidowa w miejscu pracy coraz bliżej!

Wczoraj Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej w miejscu pracy.

 

Projekt ustawy o weryfikacji covidowej przez pracodawców został rozpatrzony oraz pozytywnie zaopiniowany w miniony wtorek przez Sejmową Komisję Zdrowia. Najnowsze regulacje mają umożliwić pracodawcom weryfikację:

  • czy pracownik jest zaszczepiony,
  • czy pracownik przebył infekcję koronawirusa oraz
  • czy posiada negatywny wynik testu na Covid-19.

W uzasadnieniu przyjętego projektu posłowie wskazali, że dzięki nowym przepisom pracodawcy będą mogli sprawować faktyczną kontrolę nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2 w swoim zakładzie pracy.

 

Zmiany w projektowanej ustawie o weryfikacji covidowej

Podczas wtorkowych prac w komisji najważniejsza zmiana dotyczyła wykreślenia art. 7, który mówił o tym, że kierownik podmiotu wykonującego działalność leczniczą może nałożyć obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na swoich pracowników oraz osoby pozostające z nim w stosunku cywilnoprawnym, jeżeli nie ma przeciwskazań do szczepienia w zakresie ich stanu zdrowia. Artykuł ten został usunięty, ponieważ 23 grudnia w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia, które nakłada obowiązek pełnego zaszczepienia się przeciw Covid-19 do 1 marca br. na osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceutów oraz studentów medycyny.

Inna – kosmetyczna – zmiana, dotyczyła usunięcia z tytułu ustawy słowa „gospodarczej”.
Ponadto posłowie odrzucili m.in.:

  • pakiet poprawek Konfederacji zakładający np. wejście w życie projektowanej ustawy w 2089 lub 2099 roku,
  • poprawkę Grzegorza Brauna z Konfederacji proponującego, by tytuł dokumentu nosił nazwę „projekt ustawy o zaprowadzeniu apartheidu sanitarnego w outsourcingu pracodawców” czy
  • poprawkę Lewicy nakładającą obowiązek szczepień na wszystkich Polaków.

 

 Poselski projekt ustawy został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Pierwsze czytanie propozycji ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk sejmowy nr 1846) odbyło się 16 grudnia 2021 roku. Aktualnie projekt ustawy o weryfikacji covidowej ma trafić do drugiego czytania.

 

Specjalista ds. kadr i płac w Departamencie Outsourcingu. od 2017 związana z Grant Thornton. Absolwentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Podyplomowego Studium Prawa Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Kurs Specjalisty ds. Kadr i Płac w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, dzięki czemu zajmuje się outsourcingową obsługą małych i średnich przedsiębiorstw. Grant Thornton

Zobacz także

Skomentuj