Alert! Koniec stanu epidemii od 16 maja br.!

Minister zdrowia zapowiedział dziś zniesienie stanu epidemii w Polsce od 16 maja br. i zastąpienie go stanem zagrożenia epidemicznego.

 

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej dziś przed południem szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował:

Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Prognozy pokazują, że epidemia przechodzi w endemię.

 Stan endemii to sytuacja, w której wirus jest obecny w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienie i wyraźną liczbę osób, które przeszły zakażenie, nie stanowi ona już takiego zagrożenia – wyjaśnił minister zdrowia.

Decyzja zapadła na podstawie dwóch kluczowych przesłanek:

  1. spadku zachorowań, które oscylują obecnie w okolicach tysiąca osób dziennie (6 maja podano informację o 611 nowych zachorowaniach),
  2. liczbie hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 na poziomie ok. 1100 osób; wg lekarzy nie są to już jednak tak ostre przypadki, jak w przypadku mutacji Delta, ponadto hospitalizacje są znacznie krótsze.

Stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.
Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.


Stan zagrożenia epidemicznego ma obowiązywać co najmniej do września br.
, który – wg oceny resortu zdrowia – będzie „prawdziwym testem, w jakim miejscu epidemii jesteśmy”.

 

Co zniesienie stanu epidemii oznacza w praktyce?

  • Po 16 maja pozostaje obowiązek noszenia maseczek w placówkach medycznych i aptekach.
  • COVID-19 staje się chorobą, która jest leczona bez specjalnego trybu.

 

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także