Wiadomo o ile rząd chce podnieść minimalne wynagrodzenie w 2023 roku!

Rząd wypracował własną propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej na rok 2023. Przyszłoroczne najniższe wynagrodzenie wzrośnie dwukrotnie – najpierw w styczniu, potem w lipcu. O ile? 

 

Na wtorkowym posiedzeniu (tj. 7 czerwca br.) Rada Ministrów przyjęła propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, które mają obowiązywać w 2023 roku. W związku z prognozowaną inflacją przekraczającą 5% – zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu – rząd zobowiązany jest do podniesienia wysokości minimalnego wynagrodzenia dwukrotnie:

  • od stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie ma wynieść 3383 zł (tj. o 373 zł więcej niż wynosi najniższa pensja w bieżącym roku);
  • od lipca 2023 roku minimalna płaca ma zostać podniesiona do kwoty 3450 zł (tj. o 440 zł wobec stawki z 2022 roku).

 

Minimalna stawka godzinowa, której wysokość jest powiązana ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, także wzrośnie dwukrotnie i wyniesie:

  • od stycznia 2023 roku wyniesie 22,10 zł,
  • a od lipca 2023 roku 22,50 zł.

Oznacza to wzrost o 14,2% wobec bieżącego roku.

 

Wiesz o ile wzrastały wynagrodzenia w ostatnim dziesięcioleciu? Pisaliśmy o tym >> TUTAJ <<

 

Teraz propozycja rządu trafi pod obrady Rady Dialogu Społecznego, gdzie będą trwały dyskusje z pracodawcami oraz związkowcami. 11 maja GUS, podając wysokość przeciętnego wynagrodzenia za I kw. br. (6235,22 zł), dał punkt odniesienia do negocjacji kwoty minimalnego wynagrodzenia przez RDS, która ma miesiąc na wysunięcie własnych propozycji, odkąd poznała propozycję ze strony rządu. W dalszej kolejności dyskusja przeniesie się do Komisji Trójstronnej, tj. rządu, związkowców i przedsiębiorców. Rozmowy mogą trwać nawet do jesieni. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, rząd będzie musiał ustalić wysokość przyszłorocznych minimalnych stawek wynagrodzenia samodzielnie, w terminie do 15 września br., kiedy to powinien podać je do publicznej informacji.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

red. HZK

Specjalista ds. płac w Grant Thornton w dziale Outsourcingu. Związany z Grant Thornton od 2022, absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Zobacz także