Co z pracą zdalną po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego?

Czy od 1 stycznia 2023 roku nie będzie można wykonywać pracy zdalnej na obecnych zasadach? Kiedy zostanie uregulowana w Kodeksie pracy? Czy pracodawcy będą musieli pokryć koszty pracy zdalnej ponoszone przez pracowników?

 

Praca zdalna wprowadzona powszechnie w obliczu pandemii Sars-Cov-2 na dobre rozgościła się na polskim rynku pracy, ale niezbędne jest jej pilne uregulowanie, ponieważ tylko do końca bieżącego roku obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, który umożliwia wykonywanie jej w oparciu o przepisy Covid-owe. Kiedy rząd planuje uregulować zasady powierzania pracownikom realizacji zadań w trybie home-office?

 

Minister Maląg potwierdza: praca zdalna do Kp trafi w 2023 roku

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej wejdą w życie w 2023 roku – tak stwierdziła pod koniec października br. Minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Mają wejść w życie trzy miesiące po podpisaniu nowelizacji przez Prezydenta. Zagadką pozostaje, czy nastąpi to w pierwszej, czy w drugiej połowie roku.

Minister Maląg informując o terminach planowanych zmian dodała, że projekt modyfikacji zapisów w Kodeksie pracy trafił do Sejmu po półtorarocznych pracach. Był szczegółowo analizowany przez podkomisję sejmową, w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań. Minister Maląg podkreśliła m.in. konieczność wprowadzenia stosownych regulaminów przez pracodawców, a także zaakcentowała, że wniosek o świadczenie pracy zdalnej złożony przez rodziców, którzy wychowują dzieci do czwartego roku życia, będzie wnioskiem wiążącym pracodawcę.

 

Szczegółowe informacje na temat planowanych zmian w zakresie pracy zdalnej znajdziesz TUTAJ >> Praca zdalna i kontrola trzeźwości – wkrótce spore zmiany w Kodeksie pracy! <<

Czy pracodawcy będą zobowiązani do zwrotu kosztów pracy zdalnej?

Minister pracy potwierdziła, że pracodawcy – tak jak dotychczas – będą zobowiązani do zapewniania pracownikom sprzętu niezbędnego do wykonywania obowiązków oraz jego konserwacji. Nowe przepisy nałożą na pracodawców również nowy obowiązek – zwrotu kosztów energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych, zużywanych podczas wykonywania czynności służbowych. Kwoty te jednak nie będą mogły być regulowane dowolnie – będą musiały odpowiadać realnym kosztom ponoszonym przez pracowników i być bezpośrednio związane z „eksploatacją” sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy zdalnej. Wypłacane dodatki (w postaci pieniężnego ekwiwalentu lub ryczałtu) nie będą stanowiły przychodu, stąd nie będą podlegały opodatkowaniu.

 

 Projektowane przepisy w zakresie zwrotu kosztów pracy zdalnej przez pracodawców brzmią następująco: „przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu albo ryczałtu bierze się pod uwagę w szczególności normy zużycia materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, ich udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość materiału wykorzystanego na potrzeby pracodawcy i ceny rynkowe tego materiału, a także normy zużycia energii elektrycznej oraz koszty usług telekomunikacyjnych”.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

Maria Artowicz, Honorata Zakrzewska-Krzyś

Młodszy specjalista ds. kadr i płac, Outsourcing Grant Thornton

Zobacz także