Poland Business Harbour - dla start up'ów

W ramach programu Poland. Business Harbour międzynarodowe zespoły start’upowe zainteresowane przetransferowaniem swojej myśli technologicznej do Polski mogą skorzystać ze wsparcia merytorycznego i finansowego różnych instytucji. Jakie mają możliwości?

 

W działania pomocowe związane z programem Poland. Business Harbour zaangażowana jest np. Fundacja non-profit Startup Hub Poland (SHP). Podejmuje ona różne inicjatywy, jak programy akceleracyjne, konkursy dla startupów, szkolenia, konferencje oraz wydarzenia networkingowe. W SHP działają doświadczeni mentorzy, inwestorzy i eksperci, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi przedsiębiorcami.

 

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wspierająca m.in. działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw oraz zajmująca się wykorzystywaniem nowych technologii w działalności gospodarczej, przyjmuje wnioski związane z naborem do projektu Poland. Business Harbour w ramach programu Poland Prize. Lista polskich przedsiębiorców pośredniczących w ubieganiu się o Poland Prize, tzw. operatorów, znajduje się pod adresem: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/poland-prize#programy.

 

Jak ubiegać się o Poland Prize poprzez PARP?

Aby przystąpić do programu PARP należy zgłosić swoje zainteresowanie uczestnictwem drogą internetową, poprzez stronę Operatora. Pomoc przy nawiązaniu współpracy między wymienionymi powyżej podmiotami dzieli się na dwie fazy.

 

Pierwsza faza dotyczy czynności wspierających – związanych z zapewnieniem niezbędnych warunków do podjęcia właściwej działalności biznesowej, rozwojem produktu startupu, budowaniem zespołu i podnoszeniem jego kompetencji oraz nawiązaniem relacji biznesowych. Na tym etapie tzw. „konsjerż”, czyli dedykowany do pomocy doradca, wspiera nowoprzybyły do Polski startup. Jeśli ów etap, nazywany soft-landing, zakończy się pozytywnie – czyli jeśli zagraniczny startup nawiąże udokumentowaną współpracę z partnerem biznesowym – będzie on uprawniony do przejścia do drugiej fazy projektu. W ramach pierwszego etapu startup może uzyskać grant pieniężny w ramach programu Poland Prize o wartości nie wyższej niż 50 tys. zł. To dofinansowanie przeznaczone jest na pokrycie kosztów niezbędnych przy realizacji działań soft-landing oraz rozwojowych młodej, zagranicznej firmy.

 

W ramach drugiej fazy procesu wdrożeniowego warto wyszczególnić:

  • akcelerację – pojęcie to oznacza działanie związane z pilotażowym wprowadzaniem rozwiązań startupu u partnera biznesowego tj. odbiorcy; założenia akceleracji zawarte w indywidualnym planie mogą na przykład polegać na przedstawieniu systemu pracy ze startupem czy też systemu promocji akcelerowanych startupów w środowisku inwestorskim;
  • postakcelerację – czyli postępowanie dążące do poszerzenia wyników projektu uzyskanych przez startup w procesie akceleracji; działania postakceleracyjne mogą prowadzić do rozpoczęcia współpracy z partnerem biznesowym, podjęcia działań zmierzających do dalszego międzynarodowego rozwoju startupu; w tym czasie zagraniczny startup jest wspierany przez akceleratora w wykonywaniu kroków wspólnie określonych do realizacji na tym etapie.

 

 W drugim etapie procesu wdrożeniowego główny zainteresowany, czyli startup, jest uprawniony do odebrania finansowego grantu w ramach programu Poland Prize w kwocie nie wyższej niż 250 tys. zł. Dofinasowanie może pokryć koszty działań z zakresu akceleracji, natomiast postakceleracja powinna zostać sfinansowana ze środków operacyjnych akceleratora.

 

Obowiązki podmiotów ubiegających się o Poland Prize w ramach PBH

Osoby, które zamierzają założyć startup lub te, które uczestniczą w działalności startupowej i chcą skorzystać z uproszczonej ścieżki wizowej w związku z programem Poland. Business Harbour, mają obowiązek:

  • złożenia wniosku wizowego wraz ze zdjęciem,
  • zademonstrowania potwierdzenia zakwalifikowania się do programu Poland Prize,
  • przedstawienie wydanego w okresie ostatnich 10 lat paszportu z co najmniej dwiema wolnymi stronami, którego ważność mija nie wcześniej niż trzy miesiące od upływu czasu ważności wizy,
  • dysponowania potwierdzeniem ubezpieczenia medycznego na czas ważności wizy (nie jest ono konieczne pod warunkiem, że obcokrajowiec będzie posiadał ubezpieczenie finansowane ze środków publicznych, które uprawnia go do świadczeń zdrowotnych w Polsce).

 

Osoba ubiegająca się o wizę PBH rekomendowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i będąca jednocześnie rodzicem bądź opiekunem prawnym dla pozostających na jej utrzymaniu małoletnich dzieci, powinna dodatkowo przedstawić:

  • podpisany wniosek o wydanie wizy krajowej,
  • jeśli władza rodzicielska została przyznana jednej osobie – odpowiedni dokument taki jak akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej bądź akt zgonu drugiego rodzica,
  • jeśli wyłącznie jedno z rodziców dziecka ubiega się o wizę PBH – notarialnie poświadczoną, pisemną zgodę drugiego rodzica dotyczącą powyższego postępowania,
  • oryginał i kopię aktu urodzenia dziecka,
  • oryginał i kopię swojego paszportu i jeśli dotyczy paszportu drugiego małżonka.

 


W cyklu naszych publikacji dotyczących wizy Poland Business Harbour ukazały/ukażą się:

  1. Poland Business Harbour, czyli jak zatrudnić obcokrajowca w Polsce na podstawie samej wizy
  2. Czym wiza Poland Business Harbour różni się od innych wiz, kogo i do czego uprawnia oraz jak długo jest ważna?
  3. Poland Business Harbour – dla specjalistów IT
  4. Poland Business Harbour – dla start up’ów
  5. Poland Business Harbour – dla przedsiębiorstw małych, średnich i dużych

 


Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

Specjalista ds. kadr i płac w Departamencie Outsourcingu. od 2017 związana z Grant Thornton. Absolwentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Podyplomowego Studium Prawa Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Kurs Specjalisty ds. Kadr i Płac w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, dzięki czemu zajmuje się outsourcingową obsługą małych i średnich przedsiębiorstw. Grant Thornton

Zobacz także