Poland Business Harbour, czyli jak zatrudnić obcokrajowca w Polsce na podstawie samej wizy

Co warto wiedzieć na temat wizy Poland Business Harbour? W jakim celu zostało stworzone to rozwiązanie i kto może z niego skorzystać?

 

W 2022 r. 1/3 pracodawców w UE twierdziła, że niedobory kadry pracowników ograniczają ich zdolność do świadczenia usług i produkcji. Przykładowo 6,0% przedsiębiorstw w UE miało problemy ze znalezieniem pracowników, którzy posiadaliby specjalistyczne umiejętności w zakresie ICT, co oznacza wzrost o 3,4 p.p. w porównaniu z 2014 r. – podaje PARP w raporcie „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” z kwietnia br.

Prawie 1/3 przedsiębiorstw zatrudnia obecnie pracowników z zagranicy. W 89% przypadków są to Ukraińcy, którzy znajdują zatrudnienie w podmiotach różnej wielkości i w każdym sektorze. Co trzecia firma ma wśród swojej kadry obywateli innych krajów bloku wschodniego, a niemal co piąta – osoby pochodzące z pozostałych państw europejskich. Zaledwie 6% firm zatrudnia obywateli państw Azji, Afryki czy Ameryki Południowej; najczęściej znajdują oni pracę w sektorze publicznym, najrzadziej – w przemyśle.

Oferty pracy ze strony rodzimych firm dla obcokrajowców, to jedna strona medalu. Druga, to rosnące zainteresowanie cudzoziemców naszym krajem i możliwościami prowadzenia tu biznesu. Na te dwa wyzwania w pewnym stopniu odpowiada program Poland. Business Harbour. W niniejszym cyklu publikacji na ten temat przyglądamy się z bliska czym jest to rozwiązanie i jak można z niego skorzystać.

 

Czym jest program Poland. Business Harbour (PBH)?

Program Poland. Business Harbour (PBH) jest programem wizowym dla obcokrajowców zza wschodniej granicy Polski (ale nie tylko, o czym piszemy dalej), wpisującym się w rządową strategię związaną z relokacją oraz uproszczoną procedurą legalizacji zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów IT z Europy Wschodniej.

Wcześniej PBH zapewniał bezpieczną przystań obywatelom Białorusi i firmom tam działającym w sektorze IT w związku z prześladowaniami, jakim byli poddawani w tym kraju. 13 lipca 2021 roku do programu PBH zostały włączone Mołdawia, Rosja, Ukraina, Gruzja oraz Armenia. Od 12 stycznia 2022 roku w projekcie bierze również udział Azerbejdżan.

 

PBH funkcjonuje od 2020 roku. Za jego organizację oraz realizację odpowiadają między innymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Szczegóły na temat projektu zainteresowani mogą znaleźć w internecie, np. na stronach www.gov.pl, www.parp.gov.pl, czy www.paih.gov.pl. Zamieszczone tam informacje przekazywane są w sześciu językach narodowych potencjalnych beneficjentów programu (białoruskim, rumuńskim, rosyjskim, ukraińskim, gruzińskim i armeńskim) oraz w języku polskim i angielskim. Ponadto funkcjonuje specjalna infolinia dostępna pod numerem wskazanym na rządowej stronie informującej o projekcie.

 

Kto może skorzystać z Poland. Business Harbour i dlaczego warto?

Program wizowy Poland. Business Harbour jest skierowany do wysoko wykwalifikowanych specjalistów z sektora IT oraz startupów i firm chcących działać w naszym kraju. To kompleksowy pakiet, ułatwiający relokację na terytorium Polski.

Uczestnikom programu zostało zaproponowanych wiele ułatwień związanych z przebiegiem całego procesu relokacji, w tym głównie:

  • uprzywilejowana pozycja w związku z rozpatrzeniem wniosku wizowego – oczekiwanie na wizę w ramach programu jest znacznie krótsze,
  • możliwość skorzystania ze szczególnego typu wizy pozwalającej na wykonywanie pracy w trakcie jej ważności bez obowiązku uzyskania zezwolenia,
  • możliwość swobodnej zmiany warunków pracy oraz stanowiska dla posiadaczy wizy Business Harbour,
  • prawo do założenia działalności gospodarczej na tych samych zasadach, jak polscy obywatele,
  • wydawanie wiz w ramach programu również członkom najbliższej rodziny obcokrajowca,
  • ułatwione podróżowanie do krajów członkowskich strefy Schengen oraz do kraju ojczystego,
  • wsparcie w postaci łączenia przedsiębiorców z inwestorami oraz grantów na działalność B+R,
  • pomoc w formule business concierge w ramach współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

 

Zasadniczo dzięki pakietowi usług zainteresowani programem Poland. Business Harbour mogą się dowiedzieć m.in. jak szybko i sprawnie rozpocząć działalność w naszym kraju, jak uzyskać wsparcie przy relokacji pracowników i ich rodzin czy jak otrzymać prawną i wizową pomoc w ww. formule „business concierge”. Osoby fizyczne i firmy mogą liczyć na ułatwienia w kontakcie z samorządami czy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, które aktywnie włączyły się w przygotowanie oferty dla relokowanych pracowników i ich rodzin, tworząc tymczasową przestrzeń biurową i mieszkaniową. Ponadto dzieci kontynuujące naukę w polskich szkołach mają prawo do dodatkowych godzin nauki języka polskiego.

Jak widać, strategia PBH ma na celu zachęcanie do relokacji do Polski wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

 

Rozszerzenie programu Poland. Business Harbour na cały świat

Ważną modyfikacją projektu PBH było niedawne rozszerzenie go na wszystkie kraje świata. Zmianę ogłosił 5 września 2022 Paweł Jabłoński – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

 

Zmiana, do której doszło we wrześniu 2022 roku, dotyczy dwóch rodzajów podmiotów:

  • startupów wspieranych między innymi przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w relokacji członków nowoutworzonych przedsiębiorstw, bez względu na kraj pochodzenia,
  • małych, średnich i dużych przedsiębiorstw wspomaganych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) w procesie przenoszenia tych firm na teren RP z różnych części świata.

 

Rozszerzenie przez polski rząd  programu PBH na kraje spoza listy państw dotychczas nim objętych zostało podyktowane potrzebami przedsiębiorców realizujących duże projekty inwestycyjne w obszarze nowych technologii i zatrudniających wysokiej klasy specjalistów z całego świata, takich jak programiści bądź inżynierowie.

Natomiast ścieżka związana z ubieganiem się o wizę PBH poprzez indywidualnego specjalistę z branży IT, niezmiennie obejmuje siedem krajów.

 

 Najnowsza modyfikacja PBH została wprowadzona 31 marca 2023 roku. W tym czasie weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. W związku z powyższym okres ważności krajowej wizy PBH dla cudzoziemca został przedłużony do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, liczonego od 1 lipca 2023 roku.

 


W cyklu naszych publikacji dotyczących wizy Poland Business Harbour ukazały/ukażą się:

  1. Poland Business Harbour, czyli jak zatrudnić obcokrajowca w Polsce na podstawie samej wizy
  2. Poland Business Harbour – czym ta wiza różni się od innych, kogo i do czego uprawnia oraz jak długo jest ważna?
  3. Poland Business Harbour – dla specjalistów IT
  4. Poland Business Harbour – dla start up’ów
  5. Poland Business Harbour – dla przedsiębiorstw małych, średnich i dużych

 


Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

Specjalista ds. kadr i płac w Departamencie Outsourcingu. od 2017 związana z Grant Thornton. Absolwentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Podyplomowego Studium Prawa Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Kurs Specjalisty ds. Kadr i Płac w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, dzięki czemu zajmuje się outsourcingową obsługą małych i średnich przedsiębiorstw. Grant Thornton

Zobacz także