Czym wiza Poland Business Harbour różni się od innych wiz, kogo i do czego uprawnia oraz jak długo jest ważna?

Wiza Poland. Business Harbour jest specjalnym typem wizy składanym (bezpośrednio lub drogą pocztową) w konsulacie, bądź w jednym z centrów wizowych. Co warto na jej temat wiedzieć?

 

Program wizowy Poland. Business Harbour istnieje od września 2020 roku. Od jego powstania – jak podaje organizacja SoDałączna wartość inwestycyjna zakończonych i trwających inwestycji wyniosła niemal 180 mln euro, a podmioty obsługujące P.BH wydały aż 73 700 wniosków wizowych. Praktyka pokazuje zatem, że jest to potrzebne rozwiązanie, zwłaszcza w obliczu luki kadrowej w branży IT szacowanej na ok. 150 tys. etatów. Poland. Business Harbour pozwala bowiem pozyskać pracowników z sektora IT spoza strefy Schengen, ułatwiając tym samym konkurowanie o projekty na globalnym rynku. Miastami cieszącymi się wyjątkowym zainteresowaniem zwłaszcza białoruskich inwestorów (w początkowej fazie trwania programu) były: Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Poznań oraz Łódź.

 

Czym wiza Poland. Business Harbour różni się od innych rodzajów wiz?

Polska ustawa o cudzoziemcach w art. 3 pkt 20 wskazuje, że „wiza” oznacza wizę krajową oraz wizę Schengen.

  • Wiza krajowa to rodzaj wizy zgodnie z art. 3 pkt 21 ustawy o cudzoziemcach, o której mowa w art. 18 Konwencji Wykonawczej Schengen, wydana przez polski organ. Dotyczy ona pobytów przekraczających 90 dni i jest udostępniana przez jedno z państw członkowskich, zgodnie z jego prawem krajowym bądź prawem unijnym. To tzw. „wiza długoterminowa”.
  • Wiza Schengen jest wizą, która zgodnie z art. 3 pkt 22 ustawy o cudzoziemcach, oznacza wizę, o której mowa w art. 2 pkt 2-5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 roku ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy. Wiza Schengen odnosi się do zezwolenia wydanego przez państwo członkowskie na tranzyt przez terytorium państw członkowskich bądź planowany pobyt na terenie państw członkowskich, który nie przekracza 90 dni w ciągu każdego 180 dniowego okresu.

Z kolei wiza Poland. Business Harbour jest specjalnym typem wizy składanymbezpośrednio lub drogą pocztową – w konsulacie, bądź w jednym z centrów wizowych. Jej pełna nazwa to wiza D 23 Poland. Business Harbour.

 

Do czego uprawnia wiza Poland. Business Harbour i jak długo jest ważna?

Posiadanie ważnego dokumentu wizowego D 23 Poland. Business Harbour uprawnia cudzoziemca do wykonywania legalnej pracy bez konieczności uzyskania zezwolenia, na takich samych zasadach jak polscy obywatele.

 

Wizę z dopiskiem PBH wydaje się osobom, które mają zamiar przebywać w Rzeczypospolitej Polskiej więcej niż 90 dni w ciągu roku od daty pierwszego wjazdu (może to być jeden lub kilka wjazdów). Natomiast w sytuacji, gdy obcokrajowiec zechce dodatkowo poruszać się po terytorium innych państw strefy Schengen, będzie posiadał taką możliwość do 90 dni w ciągu każdego 180 dniowego okresu, który zostanie liczony od daty wjazdu na terytorium państw członkowskich.

 

Okres ważności wizy PBH nie może przekroczyć jednego roku. Specjalista IT mający zamiar kontynuować swoją pracę w Polsce powinien odpowiednio wcześniej, tj. przed zakończeniem ważności swojej wizy, rozpocząć procedurę legalizacji pobytu i pracy w naszym kraju. W przeciwnym razie osoba posiadająca nieaktualną wizę będzie musiała wyjechać z Polski. Alternatywę może stanowić ponowne ubieganie się w kraju pochodzenia o nową wizę D 23 Poland. Business Harbour.

 

Przepisy Ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wydłużyły termin ważności wiz krajowych do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce został zniesiony z dniem 1 lipca br.

  

3 kluczowe grupy beneficjentów programu Poland. Business Harbour

Program związany z wizą PBH kierowany jest do trzech grup autonomicznych podmiotów.

  1. Pierwszy moduł ma związek z możliwością zatrudnienia wysoko wyspecjalizowanych ekspertów IT z konkretnych krajów, tj. Białorusi, Mołdawii, Rosji, Ukrainy, Gruzji, Armenii oraz Azerbejdżanu. Obywatele tych państw (jako indywidualne, samodzielne podmioty) mogą korzystać z ułatwień w zakresie otrzymania wizy uprawniającej do wjazdu i pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Specjalista, który chce rozwijać się zawodowo w naszym kraju może skorzystać z tej ścieżki. W celu partycypacji w procedurze wizowej PBH uczestnik musi posiadać rekomendację firmy partnerskiej związanej z programem. Jednakże – co istotne – przedsiębiorstwo, które zgłosiło się do projektu, nie ma obowiązku prowadzenia swojego biznesu tylko i wyłącznie w związku ze środowiskiem informacyjno-telekomunikacyjnym. Istotne jest jedynie, aby jeden z komponentów jego działalności wymagał zatrudniania specjalistów IT.
  2. Drugi moduł kierowany jest do zagranicznych startupów zainteresowanych rozpoczęciem lub rozszerzeniem swojej działalności na terenie Polski. Założenie dotyczy przetransferowania do naszego kraju myśli technologicznej, informatycznej, bądź nowatorskich pomysłów z innych branż. W tym przypadku ubiegać się o wizę PBH mogą startupy z całego świata.
  3. Trzeci moduł dotyczy wsparcia bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. W tej ścieżce mogą uczestniczyć nie tylko firmy z branży IT. Relokacja małego, średniego, bądź dużego przedsiębiorstwa przy pomocy programu Business Harbour może odbyć się niezależnie od branży, w której dana spółka funkcjonuje.

 


W cyklu naszych publikacji dotyczących wizy Poland Business Harbour ukazały/ukażą się:

  1. Poland Business Harbour, czyli jak zatrudnić obcokrajowca w Polsce na podstawie samej wizy
  2. Czym wiza Poland Business Harbour różni się od innych wiz, kogo i do czego uprawnia oraz jak długo jest ważna?
  3. Poland Business Harbour – dla specjalistów IT
  4. Poland Business Harbour – dla start up’ów
  5. Poland Business Harbour – dla przedsiębiorstw małych, średnich i dużych

 


Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

Specjalista ds. kadr i płac w Departamencie Outsourcingu. od 2017 związana z Grant Thornton. Absolwentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Podyplomowego Studium Prawa Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Kurs Specjalisty ds. Kadr i Płac w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, dzięki czemu zajmuje się outsourcingową obsługą małych i średnich przedsiębiorstw. Grant Thornton

Zobacz także