Poland Business Harbour - dla specjalistów IT

Jak wygląda proces przyznawania wiz Poland. Business Harbour ekspertom IT i osobom im towarzyszącym? Jakie obowiązki leżą po stronie pracodawcy zatrudniającego osobę fizyczną z taką wizą? Czy obcokrajowcy z wizą P.BH mogą swobodnie zakładać działalność gospodarcza w Polsce i na jakich warunkach?

 

Uczestnikiem programu Poland. Business Harbour – w przypadku indywidualnej ścieżki dla specjalistów IT – może zostać wyłącznie obywatel Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Mołdawii lub Gruzji będący ekspertem IT.

Głównym zadaniem indywidualnej osoby fizycznej ubiegającej się o partycypację w projekcie PBH jest uzyskanie potwierdzenia z ramienia polskiej spółki chęci przyjęcia jej na etat. Takim dowodem zainteresowania może być np. e-mail czy list intencyjny, w których zawarte są personalia obcokrajowca zainteresowanego wizą Poland. Business Harbour, dane firmy oraz planowany charakter współpracy między stronami.

Innym, niezmiernie istotnym wymogiem dla specjalistów IT, jest posiadanie przez cudzoziemca minimum rocznego doświadczenia w sektorze IT bądź przygotowanie zawodowe w tej dziedzinie. Dokumenty potwierdzające ten fakt nie muszą być tłumaczone na język polski.

Równocześnie firma, która zamierza zatrudnić eksperta IT zza wschodniej granicy, musi zgłosić się do programu PBH. Po akceptacji wypełnionego przez nią formularza zgłoszeniowego, zostanie wpisana na listę firm partnerskich, znajdującej się na rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/poland-businessharbour/specjalista-it.

 

Jak przystąpić indywidualnie do procedury wizowej będąc specjalistą IT?

Przystąpienie do uproszczonej procedury wizowej dla obcokrajowca oznacza krok po kroku:

  • kontakt osobisty lub drogą pocztową z polskim konsulatem,
  • złożenie uzupełnionego oraz podpisanego wniosku wizowego z dołączonym zdjęciem w konsulacie lub centrum wizowym,
  • przedłożenie wyżej wspomnianych dokumentów, tj. zaproszenia od firmy partnerskiej oraz dyplomu poświadczającego uzyskanie wykształcenia technicznego (ICT) bądź potwierdzenia związanego z co najmniej rocznym doświadczeniem w pracy w środowisku IT,
  • przedstawienie wydanego w okresie ostatnich 10 lat paszportu z co najmniej dwiema wolnymi stronami, którego ważność mija nie wcześniej niż trzy miesiące od upływu czasu ważności wizy,
  • okazanie potwierdzenia ubezpieczenia medycznego na czas ważności wizy; potwierdzenie takie nie będzie konieczne pod warunkiem, że obcokrajowiec będzie posiadał ubezpieczenie finansowane ze środków publicznych, które uprawnia go do świadczeń zdrowotnych w Polsce.

 

 WAŻNE!

Posiadacz wizy PBH powinien pamiętać, że jest ona wydawana na jeden rok. Chcąc pozostać na terenie Polski dłużej, taki cudzoziemiec powinien z odpowiednim wyprzedzeniem rozpocząć procedurę legalizującą swój dalszy pobyt i pracę. W tym celu może złożyć wniosek o udzielenie mu zezwolenia na pobyt w urzędzie wojewódzkim właściwym dla własnego miejsca zamieszkania. Natomiast w przypadku wygaśnięcia ważności wizy PBH, cudzoziemiec chcący uzyskać nową wizę tego samego typu, powinien wyjechać do kraju macierzystego i ponownie rozpocząć postępowanie.

 

Przyznawanie wiz Poland. Business Harbour osobom towarzyszącym ekspertom IT

Jeśli cudzoziemiec zainteresowany udziałem w programie PBH ma zamiar przybyć do Polski ze swoim małżonkiem i/lub niepełnoletnim dzieckiem musi pamiętać, że osoby towarzyszące mają również obowiązek dopełnienia tych samych formalności związanych z dostarczeniem dokumentów do konsulatu lub centrum wizowego.

Jeśli o wizę PBH ubiega się przez ekspert IT będący rodzicem bądź opiekunem prawnym dla pozostających na jego utrzymaniu małoletnich dzieci, powinien dodatkowo przedstawić opatrzony własnoręcznym podpisem wniosek o wydanie wizy.

Natomiast jeżeli władza rodzicielska została przyznana jednej osobie, musi przedłożyć odpowiedni dokument – taki jak akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej bądź akt zgonu drugiego rodzica. Kiedy wyłącznie jeden rodzic dziecka ubiega się o wizę PBH, ma obowiązek przedstawić notarialnie poświadczoną, pisemną zgodę drugiego rodzica związaną z powyższym postępowaniem. Dodatkowo, stający do postępowania wizowego rodzic/opiekun prawny, jest obowiązany do przedłożenia oryginału i kopii aktu urodzenia dziecka oraz oryginału i kopii swojego paszportu, a jeśli sprawa dotyczy również drugiego małżonka, jego paszport także.

Partnerzy, rodzice i inni członkowie rodziny eksperta z dziedziny IT są wykluczeni z procedury składania wniosku o wizę PBH cudzoziemca stającego do procedury wizowej PBH. Wyżej wymienione osoby mają prawo ubiegać się o dokumenty wizowe w programie PBH, jeśli tak samo jak główny wnioskodawca (specjalista IT) są kandydatami do uzyskania tego specjalnego typu wizy oraz udokumentują co najmniej roczne doświadczenie zawodowe w sektorze IT bądź posiadają techniczne wykształcenie.

 

Działalność gospodarcza ekspertów IT posiadających wizę Poland. Business Harbour

Osoba posiadająca wizę PBH może uruchomić w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Procedura założenia oraz prowadzenia własnego biznesu jest taka sama, jak dla polskiego obywatela. Ekspert IT powinien dokonać bezpłatnej rejestracji przez system Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zainteresowany cudzoziemiec może również złożyć swoje podanie osobiście w dowolnie wybranym urzędzie gminy bądź za pośrednictwem poczty.

Jeśli prowadzący własną firmę specjalista IT będzie chciał kontynuować swoją działalność gospodarczą po wygaśnięciu wizy PBH, powinien przed zakończeniem okresu ważności dokumentu wizowego wystąpić o zezwolenie na pobyt czasowy związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. W przypadku odmowy wydania nowej wizy, bądź tymczasowego lub stałego zezwolenia na pobyt w naszym kraju, cudzoziemiec będzie musiał opuścić Polskę. Alternatywą w takim przypadku może stać się wyjazd do kraju pochodzenia i ponowne ubieganie się tam o wizę PBH.

Ze względu na dużą liczbę aplikujących o wizę PBH czas jej otrzymania może się różnić w zależności od narodowości wnioskodawcy oraz kraju, w którym zainteresowany składa swój wniosek. Aktualnie, zgodnie z informacjami rządowymi, średni czas oczekiwania na wizę PBH wynosi około 5 tygodni.

 

Ekspert IT z wizą Poland. Business Harbour – obowiązki pracodawcy

Dzięki rozwiązaniom programu Poland. Business Harbour zatrudnianie specjalistów IT zostało zdecydowanie ułatwione. Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych w połowie lipca ubiegłego roku 94% wiz PBH trafiło do obywateli Białorusi. Z kolei Polska Agencja Inwestycji i Handlu na koniec marca 2022 roku zrealizowała relokację 53 białoruskich firm, które aktualnie funkcjonują na polskiej arenie gospodarczej.

 

Kontrola legalności pobytu i pracy

Warto pamiętać, że polski podmiot gospodarczy zatrudniający obcokrajowca ponosi odpowiedzialność za to, czy ów wykonuje swoją pracę zgodnie z krajowym prawem. Jednocześnie polski pracodawca jest zobowiązany do skontrolowania, czy jego zagraniczny pracownik przebywa na terenie Polski legalnie. W związku z tym, przed wszczęciem procedury zatrudnienia, pracodawca powinien sprawdzić czy dana osoba dysponuje aktualną wizą Poland. Business Harbour. Jeśli potencjalny pracownik posiada ważny dokument pobytowy, można rozpocząć procedurę dopełniania pozostałych obowiązków. Kopię paszportu oraz kopię wizy PBH pracodawca powinien umieścić w aktach osobowych takiego pracownika.

 

Dokumenty związane z zatrudnieniem

Kolejnym krokiem do zatrudnienia obcokrajowca zgodnie z przepisami polskiego prawa jest zawarcie z cudzoziemcem umowy o pracę w formie pisemnej oraz w ciągu 7 dni od jej podpisania przekazanie mu informacji o warunkach zatrudnienia. Jeśli w trakcie trwania umowy o pracę zmieni się jakikolwiek jej element, wówczas każdorazowo taką zmianę należy również zawrzeć w formie pisemnej. Umowa o pracę, informacja o warunkach zatrudnienia oraz ewentualne porozumienia zmieniające warunki umowy, muszą zostać przetłumaczone na język zrozumiały dla pracownika. Zawarcie umowy w formie ustnej stanowi przesłankę do uznania pracy obcokrajowca za nielegalną.

Trzeba pamiętać, że fundamentalną zasadą, do której przestrzegania są zobligowane polskie firmy, jest obowiązek zatrudnienia obcokrajowca na warunkach nie mniej korzystnych niż te, które gwarantuje polski Kodeks pracy i pozostałe ustawy regulujące prawa oraz obowiązki pracowników. Jednym z warunków zatrudnienia jest kwestia wynagrodzenia za pracę. 1 stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie zostało ustalone na poziomie 3490 zł, natomiast od 1 lipca roku wzrosło do kwoty 3600 zł.

 

Badania lekarskie i BHP

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków, jeśli nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego, dlatego pracodawca powinien wystawić mu skierowanie na badania wstępne.

Na pracodawcy ciąży również powinność związana z zapewnieniem podwładnemu bezpiecznych oraz higienicznych warunków pracy. Jest więc zobligowany do przeprowadzenia szkolenia wstępnego i stanowiskowego szkolenia BHP.

 

Zgłoszenie pracownika do ZUS-u

Ostatnim, ale równie istotnym obowiązkiem pracodawcy związanym z wykonywaniem pierwszych czynności zatrudnieniowych cudzoziemca (podobnie jak polskiego obywatela), jest zgłoszenie pracownika do obowiązkowych ubezpieczeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w terminie 7 dni licząc od daty nawiązania stosunku pracy.

 

 Niewypełnienie powyższych obowiązków przez pracodawcę skutkuje odpowiedzialnością karną.

 

 


W cyklu naszych publikacji dotyczących wizy Poland Business Harbour ukazały/ukażą się:

  1. Poland Business Harbour, czyli jak zatrudnić obcokrajowca w Polsce na podstawie samej wizy
  2. Czym wiza Poland Business Harbour różni się od innych wiz, kogo i do czego uprawnia oraz jak długo jest ważna?
  3. Poland Business Harbour – dla specjalistów IT
  4. Poland Business Harbour – dla start up’ów
  5. Poland Business Harbour – dla przedsiębiorstw małych, średnich i dużych

 


Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

Specjalista ds. kadr i płac w Departamencie Outsourcingu. od 2017 związana z Grant Thornton. Absolwentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Podyplomowego Studium Prawa Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Kurs Specjalisty ds. Kadr i Płac w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, dzięki czemu zajmuje się outsourcingową obsługą małych i średnich przedsiębiorstw. Grant Thornton

Zobacz także