Powiatowe Urzędy Pracy mogą przyznawać dofinansowanie firmom z sektora MSP do części kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne. Szczegóły poniżej.
W przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie pandemii COVID-19 Powiatowe Urzędy Pracy mogą przyznawać przedsiębiorcom dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenie. Podstawą prawną jest tu art. 15zzb ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Kto może skorzystać z dofinansowania części wynagrodzeń z PUP
Z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne dla pracowników etatowych i zleceniobiorców mogą skorzystać firmy:
- mikro,
- małe
- oraz średnie.
Warunki otrzymania dofinansowania na wynagrodzenia
Aby skorzystać z dofinansowania z PUP u przedsiębiorcy reprezentującego sektor MSP musi nastąpić określony spadek obrotów gospodarczych. Zależnie od tego spadku, przedsiębiorca uzyska odpowiedni poziom dofinansowania. Ów spadek obrotów jest rozumiany jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym, które są obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. Za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych.
Szukasz innych informacji z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Zajrzyj tutaj:
Poziomy dofinansowania części wynagrodzeń dla pracowników z PUP
Poziom dofinansowania dla przedsiębiorców MSP jest zależny od poziomu spadku obrotów. I tak:
- przy co najmniej 30% spadku, wysokość dofinansowania nie może przekraczać kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne, jednak nie więcej niż 50% wynagrodzenia minimalnego powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne;
- przy co najmniej 50% spadku, wysokość dofinansowania nie może przekroczyć kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne, jednak nie więcej niż 70% wynagrodzenia minimalnego powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne;
- przy co najmniej 80% spadku, wysokość dofinansowania nie może przekroczyć kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń poszczególnych pracowników wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne, jednak nie więcej niż 90% wynagrodzenia minimalnego powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne.
Zgłaszanie wniosków o dofinansowanie
Dofinansowanie przyznawane jest na podstawie umowy zwartej z PUP na okres nie dłuższy niż 3 miesiące z comiesięczną wypłatą.
Wniosek zgłasza się naturalnie do Powiatowego Urzędu Pracy.
Formularze są w trakcie opracowania i dostępne będą na stronach urzędów pracy.
Potrzebujesz wsparcia w tym trudnym czasie?
Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>
Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys.
Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij)