Pracownik skierowany na kwarantannę powinien od razu zdecydować się czy chce skorzystać ze świadczenia chorobowego czy też chce świadczyć pracę zdalną.
W ciągu ostatnich dni napływają do nas kolejne pytania od czytelników dotyczące możliwości świadczenia pracy lub pobierania świadczenia chorobowego podczas kwarantanny. Oto dwa spośród nich (pisownia oryginalna):
1. Pani Ewelina pyta: A co w przypadku, gdy pracownik przez pierwsze dni kwarantanny po porozumieniu z pracodawcą podjął prace zdalną, a później źle się poczuł ? Czy podjęcie pracy zdalnej automatycznie wyklucza na cały okres wynagrodzenie/zasiłek chorobowy? Powinien w tym przypadku mieć eZLA?
2. Pani Anna pyta: Kwarantanna (nie ma objawów, nie ma zrobionego testu). Pracownik chce (ma zgodę pracodawcy) część kwarantanny pracować zdalnie, a część skorzystać ze świadczenia chorobowego. Czy można wyrazić na to zgodę?
UWAGA! AKTUALIZACJA: Najnowsze przepisy umożliwiają osobom odbywającym kwarantannę pracę zdalną – sankcjonując powszechną praktykę. Więcej przeczytasz tutaj >> (klik).
Generalna zasada: na kwarantannie albo praca, albo chorobowe
Zasadniczo pracownik przebywający na kwarantannie ma dwie możliwości: (1) albo zdecydować się na pracę podczas całej kwarantanny lub izolacji, (2) albo przez całą nałożoną kwarantannę lub izolację nie świadczyć pracy – tłumaczy Monika Gocłowska, starszy specjalista ds. płac Grant Thornton. – Niestety nie można tego łączyć i częściowo pracować, a częściowo nie, dodaje.
Najpierw chorobowe, a potem praca zdalna?
Monika Gocłowska wyjaśnia, że nie może być sytuacji, w której pracownik stwierdza w trakcie kwarantanny, iż dobrze się czuje i wraca do pracy. – Nie można wówczas wypłacić świadczenia chorobowego za część kwarantanny. O skróceniu kwarantanny decyduje organ, który ją nałożył, tj. Sanepid.
Najpierw praca zdalna, a potem chorobowe?
Dotychczas było tak, że jeśli w trakcie kwarantanny pracownik dobrze się czuł i w związku z tym świadczył pracę od początku kwarantanny, a w trakcie kwarantanny źle się poczuł, to miał się zgłosić do lekarza, aby ten wystawił mu za pozostały okres zwolnienie lekarskie – informuje Monika Gocłowska. Obecnie okazuje się, że lekarz już nie może wystawić zwolnienia lekarskiego w takiej sytuacji, ponieważ pracownik jest wpisany w systemie teleinformatycznym przez Sanepid jako osoba przebywająca na izolacji albo kwarantannie.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.