Obowiązkowa maseczka już nie taka obowiązkowa! Rząd był na TAK, ale jest też na NIE…

Obowiązkowa maseczka już nie taka obowiązkowa! Rząd był na TAK, ale jest też na NIE…

Absolutny nakaz noszenia maseczek w zakładach pracy istniał tylko 4 dni! Od dziś weszły w życie nowe przepisy, które ten obowiązek łagodzą – cedując decyzję na przełożonych.

 

Na mocy rozporządzenia z 26 listopada br. maseczki miały być obowiązkowe od 28 listopada br. do 27 grudnia br. w: zakładach pracy „jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, oraz w budynkach użyteczności publicznej” (wyszczególnionych w rozporządzeniu – szerzej pisaliśmy na ten temat tutaj >>).

 

Maseczki jednak nieobowiązkowe?

Już we wtorek, 1 grudnia br. okazało się – jak wczoraj podało radio RMF FM – że „rząd chce wprowadzić zasadę, że maseczki, co prawda pozostają obowiązkowe w miejscu pracy, ale ten obowiązek może znieść nasz przełożony”. Ta informacja potwierdziła się we wtorkowy wieczór – w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane nowe rozporządzenie Rady Ministrów, wchodzące w życie dzień później, tj. 2 grudnia br. (dziś).

 

Kto musi nosić maseczki wg najnowszych przepisów?

Najnowsze rozporządzenie zmienia przede wszystkim nakaz dotyczący zasłaniania ust i nosa na terenie zakładów pracy, pozostawiając decyzję w tym zakresie przełożonym.

 Zgodnie z § 25 ust. 1 pkt 2 lit c) ww. rozporządzenia do 27 grudnia 2020 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, ust i nosa m.in. w miejscach ogólnodostępnych w tym w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej.


W założeniach złagodzenie nakazu zasłaniania ust i nosa miałoby dotyczyć pracowników, którzy nie mają kontaktu z klientami czy innymi osobami spoza firmy. Natomiast ci obsługujący gości nadal mieliby nosić maseczki.

 

Złagodzenie przepisów tylko formalnie!

Ostatecznie decyzja co do ewentualnego złagodzenia restrykcji spoczywa na pracodawcach. Co istotne – powinni oni wprowadzać zmiany formalnie, np. poprzez odpowiednie zarządzenie czy polecenie, które jasno określi w jakich strefach obowiązek noszenia maseczek nie obowiązuje (np. w pomieszczeniach, w których pracodawca jest w stanie zapewnić odpowiednią odległość między stanowiskami pracy).

 

  UWAGA! Niedopełnienie formalności może narazić pracodawców na odpowiedzialność w razie kontroli – warto zatem podejść do wdrażania nowych regulacji rozważnie.

 

Znów można zdjąć maseczkę podczas posiłku w pracy!

W najnowszych przepisach przewidziano, że nie każdy pracodawca może zapewnić pracownikom wystarczającą liczbę pomieszczeń do spożycia posiłku bez maseczki – dlatego w § 25 ust. 5 pkt 3 rozporządzenia dodano zapis, że odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku spożywania posiłków lub napojów w zakładach pracy lub budynkach, o których mowa w ust.1 pkt 2 lit. c i d. (tj. „c) w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej, d) w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny (…)”).

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

Zapytaj o ofertę usługi

Zapytanie o usługę

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym, aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

    Zobacz także