Dodatkowa praca Ani Kowalskiej: umowa zlecenie i o dzieło – kalkulator wynagrodzenia zgodny z regulacjami Polskiego Ładu 2.0.
Kontynuujemy cykl publikacji z serii „Kalkulator wynagrodzeń wg Polskiego Ładu 2.0”. W odcinku nr 1 nasza główna bohaterka – Ania Kowalska – skończyła studia i podjęła pierwszą pracę na umowie o pracę. Radzi sobie doskonale. Jako ambitna, wszechstronna i ciekawa świata osoba, Ania w odcinku nr 2 postanowiła podjąć dodatkową pracę – na umowie cywilnoprawnej, u innego zleceniodawcy. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje potrzebne do wyliczeń w przypadku takiej sytuacji.
Ania Kowalska na umowie zleceniu
Kluczowe informacje niezbędne przy wyliczaniu obciążeń związanych z zatrudnieniem pracownika w przypadku umowy zlecenia sprowadzają się do następujących danych:
- w przypadku umowy zlecenia nie występują koszty w formie kwoty – wylicza się jedynie obciążenie procentowo;
- istnieją różne warianty podlegania ubezpieczeniom społecznym:
- student/uczeń do 26 roku życie nie płaci składek ZUS oraz podatku, nawet mimo zatrudnienia u innego pracodawcy;
- osoba nie zatrudniona w innym miejscu, bądź nie osiągająca przychodu powyżej płacy minimalnej, opłaca składki społeczne i zdrowotną oraz dobrowolnie chorobową;
- osoba zatrudniona w innym miejscu i osiągająca tam co najmniej minimalne wynagrodzenie opłaca tylko składkę zdrowotną (nasz przypadek).
Ania Kowalska na umowie o dzieło jako zewnętrzny pracownik
W przypadku umowy o dzieło z osobą nie będącą naszym pracownikiem pobieramy jedynie podatek od kwoty brutto. Koszty uzyskania przychodu, tak jak w przypadku umowy zlecenie, są wyliczane procentowo.
Umowa o dzieło może obejmować pracę autorską, np. robienie zdjęć. Tutaj jednak trzeba uważać dokładnie czego dotyczą zdjęcia i jaki mają charakter. W przypadku takiej umowy możliwe jest zastosowanie wyższych, tj. 50%, kosztów uzyskania przychodu. W normalnym wariancie jest to 20%.
Umowa o dzieło z własnym pracownikiem
Umowa o dzieło z własnym pracownikiem, tak jak w przypadku umowy zlecenie, zawsze będzie w pełni oskładkowana. Przy jej wyliczaniu należy postępować tak, jak ze zleceniem z pełnym ubezpieczeniem.
Osoby na umowie o dzieło nie są zgłaszane do ubezpieczeń w ZUS. Umowa taka jest jednak zgłaszana do ZUS poprzez portal ZUS PUE, formularzem ZUS RUD. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wyjątkowych przypadkach może chcieć zweryfikować taką umowę i sprawdzić czy jej charakter nie ma znamion umowy zlecenie i czy nie powinna zostać oskładkowana. Dlatego bardzo ważne jest dokładne ocenienie czy wykonana praca jest faktycznie dziełem.
Poniżej kalkulatory wynagrodzeń – dla umowy zlecenie i umowy o dzieło.
Pobierz interaktywny Kalkulator umowa zlecenie i umowa o dzieło wg Polskiego Ładu 2.0!
Zapraszamy na kolejny odcinek „Kalkulatora wynagrodzeń wg Polskiego Ładu 2.0” Ani Kowalskiej, którego publikacja nastąpi już 23 sierpnia 2022 roku.
W naszej serii ukazały/ukażą się:
- Ania Kowalska na umowie o pracę
- Ania Kowalska na umowie zlecenie i umowie o dzieło
- Ania Kowalska na urlopie macierzyńskim
- Ania Kowalska a zasiłek opiekuńczy przy chorobie dziecka
- Ania Kowalska dostaje mandat
- Ania Kowalska zmienia pracodawcę
W kolejnych odsłonach naszej serii „Kalkulatora wynagrodzeń dla pracodawców” kariera Anny rozwinie się, zmieni się także jej sytuacja osobista – zostanie mamą. W końcu, dojrzała już Anna, podejmie decyzję o zmianie pracodawcy i otrzyma należną odprawę.
Poszczególne odcinki serii za każdym razem zostaną opatrzone szczegółowymi kalkulacjami, uwzględniającymi wszystkie obowiązujące w danej sytuacji wskaźniki, stawki czy przeliczniki. Pozwolą one zarówno pracownikom działów kadrowo-płacowych, jak i samym pracodawcom, samodzielnie przeliczyć i przeanalizować koszty związane z zatrudnianiem pracowników w różnych życiowych sytuacjach.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<