Program wizowy „Poland. Business Harbour” – jak wygląda proces pomocowy przy relokacji małych, średnich i dużych firm?
Założenia programu Poland. Business Harbour dotyczą również procesu pomocowego przy relokacji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Prawo do udziału w projekcie mają firmy z dowolnego sektora – nie tylko przedsiębiorstwa z branży IT. Jak to wygląda w praktyce?
Relokacja firm do Polski w ramach programu „Poland. Business Harbour”
W związku z tym, że przeniesienie działalności biznesowej do innego państwa stanowi ogromne wyzwanie, projekt Poland. Business Harbour zapewnia tymczasowe wsparcie w ramach programu realizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). Ta rządowa organizacja oferuje szeroki zakres usług dla zagranicznych przedsiębiorców. Na stronie internetowej PAIH znajduje się formularz kontaktowy, który trzeba wypełnić, aby rozpocząć proces relokacji zagranicznej firmy do Polski.
Wykwalifikowany zespół ekspertów z ramienia PAIH udziela szeroko pojętego doradztwa prawnego, w tym w zakresie kwestii formalnych, np. spraw wizowych związanych z przeniesieniem pracowników. Osoby pracujące w relokowanych firmach, poza wnioskiem wizowym, mają obowiązek przedstawić dokument potwierdzający zakwalifikowanie do programu przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.
Ogromną wartością dla przenoszących się w tym modelu obcokrajowców jest możliwość przybycia do Polski z najbliższą rodziną – małżonkiem oraz małoletnim dzieckiem, którzy otrzymają ten sam rodzaj wizy i uzyskają dostęp do polskiego rynku pracy.
W czym jeszcze PAIH wspiera firmy przenoszące się do Polski w ramach programu PBH?
Poza wyżej wspomnianym zakresie wsparcia, na jakie można liczyć z ramienia Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, organizacja ta wspiera przedsiębiorców również na inne sposoby, w tym m.in.:
- oferuje pomoc w wyborze odpowiedniej lokalizacji pod inwestycję, jak również znalezienie odpowiedniej nieruchomości pod nią (na stronie internetowej Agencji można skorzystać z Generatora Ofert Inwestycyjnych),
- opracowuje informacje na temat korzystania z pomocy publicznej,
- wspiera w zdobyciu podstawowej informacji prawnej niezbędnej do rozpoczęcia inwestycji,
- udziela pomocy w zlokalizowaniu potencjalnych poddostawców części i dostawców usług na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz organizuje spotkania z inwestorem – w tym z instytucjami badawczymi,
- wspiera dalszy rozwój biznesowy przybyłych do Polski firm, tym samym potęgując ich szanse na kolejne inwestycje.
– Program Poland. Business Harbour rozwija się i ulega modyfikacjom. Różne środowiska (np. Organizacja Pracodawców Usług IT SoDA) zgłaszają swoje propozycje zmian i usprawnień. W jakich kierunkach mogą one pójść? Eksperci postulują m.in. konieczność ustandaryzowania w konsulatach procesu składania wniosków o wizę PBH, na czele z listą wymaganych dokumentów. Obecnie bowiem – zależnie od placówki – może się ona różnić. Część urzędników może np. oczekiwać od kandydata potwierdzenia doświadczenia zawodowego w kierunku IT, a cześć może tego nie egzekwować. Innym kierunkiem jest postulat usprawnienia procesu połączenia osoby wnioskującej z rodziną – tak, by możliwe było składanie wspólnego wniosku w jednym okręgu wizowym oraz sporządzenie jednakowego formularza z listą dokumentów pozwalających na staranie się o wizę w różnych okręgach, bądź uwzględniających przesunięcie czasowe. Część praktyków zauważa też potrzebę wprowadzenia mniej skomplikowanego procesu związanego z kontynuacją zatrudnienia w Polsce, jako że ważność wizy PBH upływa po roku od jej wydania, a uzyskanie zezwolenia na pobyt wiąże się często z koniecznością kilkumiesięcznego oczekiwania na stosowny dokument. Alternatywą dla osób chcących dalej pracować w naszym kraju staje się wówczas powrót do ojczyzny i ponowne wystąpienie z wnioskiem o wizę PBH. Pozostaje mieć nadzieję, że na zmiany oczekiwane przez rynek nie trzeba będzie długo czekać, a wykwalifikowani eksperci, innowacyjne zagraniczne startupy oraz inne firmy będą zasilały polską arenę gospodarczą, czyniąc ją jeszcze bardziej konkurencyjną na świecie. – Ewa Gulczyńska, Specjalista ds. kadr i płac Grant Thornton
W cyklu naszych publikacji dotyczących wizy Poland Business Harbour ukazały się:
- Poland. Business Harbour, czyli jak zatrudnić obcokrajowca w Polsce na podstawie samej wizy
- Czym wiza Poland. Business Harbour różni się od innych wiz, kogo i do czego uprawnia oraz jak długo jest ważna?
- Poland. Business Harbour – dla specjalistów IT
- Poland. Business Harbour – dla start up’ów
- Poland. Business Harbour – dla przedsiębiorstw małych, średnich i dużych
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<